Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Gündem TÜİK verileri açıkladı! Türkiye nüfusunun yüzde kaçı yaşlılardan oluşuyor?

TÜİK verileri açıkladı! Türkiye nüfusunun yüzde kaçı yaşlılardan oluşuyor?

Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi 2015 yılı sonuçları açıkladı. Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi 2015 yılı sonuçlarına göre, Türkiye'de yaşlı nüfus olarak tanımlanan 65 ve daha yukarı yaştaki nüfusun oranı yüzde 8,2 oldu. Yaşlı nüfusun yüzde 43,8’ini erkekler, yüzde 56,2’sini ise kadınlar oluşturdu.

Giriş Tarihi: 25 Mart 2016 Cuma 15:59
TÜİK verileri açıkladı! Türkiye nüfusunun yüzde kaçı yaşlılardan oluşuyor?

Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi 2015 yılı sonuçlarına göre 65 ve daha yukarı yaştaki nüfusun oranı yüzde 8,2 olarak gerçekleşti.


Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi 2015 yılı sonuçlarına göre, Türkiye'de yaşlı nüfus olarak tanımlanan 65 ve daha yukarı yaştaki nüfusun oranı yüzde 8,2 oldu. Yaşlı nüfusun yüzde 43,8’ini erkekler, yüzde 56,2’sini ise kadınlar oluşturdu.

 

Yaşlı erkeklerde resmi olarak evli olanların oranı kadınlardan yüksek

Merkezi Nüfus İdaresi Sistemi'nde (MERNİS) yer alan resmi medeni durum bilgisine göre, yaşlı nüfus içinde evli olanların oranı yüzde 61 oldu. Yaşlı erkeklerde evli olanların oranı yüzde 83,2 iken yaşlı kadınlarda bu oran yüzde 43,8 olarak gerçekleşti.

Yaşlı kadınlarda eşi ölenlerin oranı erkeklerden fazla

Yaşlı nüfusta eşi ölenlerin oranı yüzde 34 oldu. Yaşlı kadınlarda eşi ölenlerin oranı yüzde 50,5 iken yaşlı erkeklerde bu oran yüzde 12,9 şeklinde gerçekleşti.

Eşi ölen yaşlı nüfusun, yaş grubu ve cinsiyet dağılımı incelendiğinde; eşi ölmüş nüfus oranı yaş grubu arttıkça artmaktadır. Ayrıca, tüm yaş gruplarında, eşi ölmüş kadın nüfus oranının eşi ölmüş erkek nüfus oranından fazla olduğu görüldü.

Genellikle kadınlarda ilk evlenme yaşının erkeklerden daha düşük olmasından dolayı eşlerini kaybetme olasılıklarının daha yüksek olması, beklenen yaşam süresinin kadınlarda daha uzun olması ve kadınların ileri yaşta eşlerini kaybettikten sonra tekrar evlenme olasılıklarının erkeklerden düşük olması bu farklılığın nedenleri arasında gösterildi.

Yaşlı kadınlarda hiç evlenmeyenlerin ve boşanmış olanların oranı erkeklerden fazla

Yaşlı nüfus içinde hiç evlenmeyenlerin oranı toplamda yüzde 1,9 oldu. Bu oran yaşlı kadınlarda yüzde 2,6 iken, erkeklerde yüzde 1,2 oldu. Boşanmış olan yaşlı nüfusun oranı ise toplamda yüzde 3, erkeklerde yüzde 2,8 ve kadınlarda da yüzde 3,1 olarak gerçekleşti. (İLKHA)

 

 

YORUMLAR
  • yorum2016-03-25 16:10:08Urfalı

    Yaşlıların kıymetini bilmek lazım. urfa'da yaşlıların kaldığı huzu evi vardı yıktılar ama yerine yenisini yapmadılar.

Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Emniyeti kaçakçılara geçit vermiyor

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com