Advert
Advert
Advert

TÜİK Perakende Satış Hacmi Ağustos Endeksini açıkladı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK)'in Ağustos ayı verilerine göre, perakende satış hacmi bir önceki aya göre yüzde 0,1 azaldığı, perakende cironun ise önceki aya göre yüzde0,6 arttığı açıklandı.

TÜİK Perakende Satış Hacmi Ağustos Endeksini açıkladı
TÜİK Perakende Satış Hacmi Ağustos Endeksini açıkladı

 Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK)’in Ağustos  ayı  verilerine göre, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla, perakende satış hacmi 2014 yılı Ağustos ayında bir önceki aya göre yüzde 0,1 oranında azaldı. Aynı ayda, gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 0,9 azaldı, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) aynı seviyede kaldı, otomotiv yakıtı satışları ise yüzde 0,6 arttı.

Gıda dışı sektörlerin bir önceki aya göre değişimi incelendiğinde ise, bilgisayar, kitap ve iletişim aygıtları satışları yüzde1,2 arttı, elektrikli eşya ve mobilya satışları yüzde 0,9 azaldı. Tekstil, giyim ve ayakkabı satışları yüzde 3,1 azaldı. Tıbbi ürünler ve kozmetik satışları yüzde5,4 arttı. Posta veya internet üzerinden satışlar ise yüzde 2,2 azaldı.

 

Perakende satış hacmi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 1,0 azaldı

 

Takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi 2014 yılı Ağustos ayında, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde1,0 oranında azaldı. Aynı ayda, gıda, içecek ve tütün satışları yüzde1,3 azaldı. Gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 0,7 azalırken,  otomotiv yakıtı satışları ise yüzde1,3 azaldı.


Gıda dışı sektörlerin bir önceki yılın aynı ayına göre değişimi incelendiğinde  ise,  bilgisayar, kitap ve iletişim aygıtları satışları yüzde 3,2 arttı. Elektrikli eşya ve mobilya satışları yüzde11,4 azalırken, tekstil, giyim ve ayakkabı satışları ise yüzde 3,7 arttı. Tıbbi ürünler ve kozmetik satışları yüzde10,0 artarken,  posta veya internet üzerinden satışlar ise yüzde7,8 arttı.


Perakende ciro bir önceki aya göre yüzde0,6 arttı

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış cari fiyatlarla perakende ciro 2014 yılı Ağustos ayında bir önceki aya göre yüzde 0,6 oranında arttı. Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 0,7, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) ise yüzde 0,2 azalırken, otomotiv yakıtı satışları yüzde 3,8 arttı.

Perakende ciro bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 6,2 arttı


Takvim etkilerinden arındırılmış cari fiyatlarla perakende ciro 2014 yılı Ağustos ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 6,2 oranında arttı. Aynı ayda,  gıda, içecek ve tütün satışları yüzde10.7,  gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde7.3, otomotiv yakıtı satışları ise yüzde0,6 arttı. (İLKHA)


Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Şanlıurfa’da cinayet Zanlısı 20 yıl sonra sahte kimlikle yakalandı
Şanlıurfa’da cinayet Zanlısı 20 yıl sonra sahte kimlikle yakalandı
Bakan Fakıbaba, En önemli 3 önemli şey: Gıda, Gıda, Gençlik
Bakan Fakıbaba, En önemli 3 önemli şey: Gıda, Gıda, Gençlik