Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Ekonomi TÜİK Perakende Satış Hacmi Ağustos Endeksini açıkladı

TÜİK Perakende Satış Hacmi Ağustos Endeksini açıkladı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK)'in Ağustos ayı verilerine göre, perakende satış hacmi bir önceki aya göre yüzde 0,1 azaldığı, perakende cironun ise önceki aya göre yüzde0,6 arttığı açıklandı.

Giriş Tarihi: 9 Ekim 2014 Perşembe 11:48
TÜİK Perakende Satış Hacmi Ağustos Endeksini açıkladı

 Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK)’in Ağustos  ayı  verilerine göre, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla, perakende satış hacmi 2014 yılı Ağustos ayında bir önceki aya göre yüzde 0,1 oranında azaldı. Aynı ayda, gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 0,9 azaldı, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) aynı seviyede kaldı, otomotiv yakıtı satışları ise yüzde 0,6 arttı.

Gıda dışı sektörlerin bir önceki aya göre değişimi incelendiğinde ise, bilgisayar, kitap ve iletişim aygıtları satışları yüzde1,2 arttı, elektrikli eşya ve mobilya satışları yüzde 0,9 azaldı. Tekstil, giyim ve ayakkabı satışları yüzde 3,1 azaldı. Tıbbi ürünler ve kozmetik satışları yüzde5,4 arttı. Posta veya internet üzerinden satışlar ise yüzde 2,2 azaldı.

 

Perakende satış hacmi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 1,0 azaldı

 

Takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi 2014 yılı Ağustos ayında, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde1,0 oranında azaldı. Aynı ayda, gıda, içecek ve tütün satışları yüzde1,3 azaldı. Gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 0,7 azalırken,  otomotiv yakıtı satışları ise yüzde1,3 azaldı.


Gıda dışı sektörlerin bir önceki yılın aynı ayına göre değişimi incelendiğinde  ise,  bilgisayar, kitap ve iletişim aygıtları satışları yüzde 3,2 arttı. Elektrikli eşya ve mobilya satışları yüzde11,4 azalırken, tekstil, giyim ve ayakkabı satışları ise yüzde 3,7 arttı. Tıbbi ürünler ve kozmetik satışları yüzde10,0 artarken,  posta veya internet üzerinden satışlar ise yüzde7,8 arttı.


Perakende ciro bir önceki aya göre yüzde0,6 arttı

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış cari fiyatlarla perakende ciro 2014 yılı Ağustos ayında bir önceki aya göre yüzde 0,6 oranında arttı. Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 0,7, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) ise yüzde 0,2 azalırken, otomotiv yakıtı satışları yüzde 3,8 arttı.

Perakende ciro bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 6,2 arttı


Takvim etkilerinden arındırılmış cari fiyatlarla perakende ciro 2014 yılı Ağustos ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 6,2 oranında arttı. Aynı ayda,  gıda, içecek ve tütün satışları yüzde10.7,  gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde7.3, otomotiv yakıtı satışları ise yüzde0,6 arttı. (İLKHA)


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Vali Tuna'dan Suriyelilere çağrı

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com