Advert
Advert
Advert

Yurt dışı endeksi arttı

TÜİK, bu yılın Ocak ayına ait Yurt Dışı Üretici Fiyat Endeksini verilerine göre üretici fiyat endeksi aylık yüzde 1,55 arttı.

Yurt dışı endeksi arttı
Yurt dışı endeksi arttı

 

Ülke sınırları içinde üretimi yapılarak yurt dışına ihraç edilen malların üretici fiyatlarındaki değişimi ölçen yurt dışı üretici fiyat endeksi (YD-ÜFE), 2016 yılı Ocak ayında bir önceki aya göre yüzde 1,55 artış, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 1,55 artış, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 14,32 artış ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 9,25 artış gösterdi.

Sanayinin iki sektörünün bir önceki aya göre değişimleri; madencilik ve taşocakçılığı sektöründe yüzde 1,21 artış, imalat sanayi sektöründe ise yüzde 1,56 artış olarak gerçekleşti.

En yüksek aylık artış bilgisayarlar ile elektronik ve optik ürünlerde gerçekleşti

Bir önceki aya göre endekslerin en fazla artış gösterdiği alt sektörler; bilgisayarlar ile elektronik ve optik ürünler (yüzde 4,81), temel eczacılık ürünleri ve müstahzarları (yüzde 3,48), deri ve ilgili ürünler (yüzde 3,07) alt sektörleridir. Buna karşılık kok ve rafine petrol ürünleri (yüzde -9,29), gıda ürünleri (yüzde -1,61) bir önceki aya göre endekslerin en fazla düşüş gösterdiği alt sektörler oldu.

Ana sanayi gruplarında en yüksek aylık artış dayanıklı tüketim mallarında gerçekleşti

Ana sanayi grupları sınıflamasına göre 2016 yılı Ocak ayında en yüksek aylık artış dayanıklı tüketim mallarında, en yüksek yıllık artış ise sermaye mallarında gerçekleşti. (İLKHA)

TÜİK bu yılın Ocak ayı Yurt Dışı Üretici Fiyat Endeksi Yurt dışı üretici fiyat endeksi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Erdoğan Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nı (YKS) mercek altına aldı
Erdoğan Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nı (YKS) mercek altına aldı
Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesinden Flaş Yolsuzluk Açıklaması
Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesinden Flaş Yolsuzluk Açıklaması