Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane

Ana Sayfa Türkiye TSK'dan 'kozmik belge' açıklaması

TSK'dan 'kozmik belge' açıklaması

Giriş Tarihi: 8 Nisan 2010 Perşembe 16:53
TSK'dan 'kozmik belge' açıklaması

Genelkurmay Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada, "1'inci Ordu Plan Semineri'nin icrasını müteakip hazırlandığı iddia edilen bir belgeye ilişkin haberin gerçeği yansıtmadığı" bildirildi.

Genelkurmay Başkanlığının internet sitesinde yer alan bilgi notunda şunlar kaydedildi:

"8 Nisan 2010 günü bir gazetede, 5-7 Mart 2003 tarihleri arasında icra edilen 1'inci Ordu Plan Semineri'nin icrasını müteakip hazırlandığı iddia edilen bir belgeye (incelemeye) ilişkin haber yer almıştır. Söz konusu haber gerçeği yansıtmamaktadır."

İŞTE HÜRRİYET'İN O HABERİ
Hürriyet'te yer alan habere göre 1. Ordu Komutanı Çetin Doğan'ın 2003'deki semineri yönetirken yasal çerçevenin dışına çıktığına dair belgenin altında İlker Başbuğ'un imzası var.

Belgeye göre, Orgeneral Başbuğ, seminerin özel bölümünde, Orgeneral Çetin Doğan'ın oturumu yönetirken, resmi ve yasal çerçevenin dışına çıktığına dair ciddi çekince ve eleştirilerde bulunuyor. Başbuğ bu belgeyi, Aytaç Yalman'ın Kara Kuvvetleri Komutanı, Özkök'ün de Genelkurmay Başkanı olduğu o dönemde "Kara Kuvvetleri Kurmay Başkanı" sıfatıyla durumla ilgili yapılan inceleme, gelen bilgiler ışığında hazırlıyor.

TSK'NIN GÖREV ALANI DIŞINA ÇIKILDIBaşbuğ'un değerlendirmesinde, Çetin Doğan'ın 4-7 mart 2003'de Genelkurmay kayıtlarına göre Meriç olarak görünen ve yasal sınırlar içinde gerçekleşen toplantının devamında, mevcut senaryoya gerçek isim ve kişilerle devam ettiğine ve yasal olmayan bu durumun sakıncalarına işaret ediliyor. Zamanında ilgili komutanlıklara da sunulan değerlendirmede, Emasya planı bazlı oluşturulan senaryoda, gerçek isim ve koşullarla devam edilmesinin, TSK'nın görev alanı içinde olmadığı gibi seminer yönetmeliklerine de aykırı olduğu ifade ediliyor.

Bazı askeri personelin, "Gerçek kişiler ve yerlerle devam edelim" emri üzerine bizzat isimler vererek, "Ben o zaman hemen filanca belediye başkanını, şu ismi hemen görevden alıyorum, şunu yapıyorum, bunu ediyorum' gibi kastını aşan ifadeleri kullanma durumuna girdiği anlatılıyor.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com