Advert
Advert
Advert

TSK'dan 5 yıl sonra bir ilk! İhraç edilecekler...

2009 yılından bu yana YAŞ kararıyla TSK'dan ilişiği kesilmeyen askeri personelden Paralel yapıya yakın olanlar ihraç edilecek. Bunun için 12 Nisan'da çıkarılan yeni disiplin yönetmeliği devrede.

TSK'dan 5 yıl sonra bir ilk! İhraç edilecekler...
TSK'dan 5 yıl sonra bir ilk! İhraç edilecekler...

AK Parti iktidarının 'paralel yapı' olarak dile getirdiği isimlerin bürokrasiden uzaklaştırılması çalışmaları kapsamında, TSK'da da benzer bir çalışma yapılacağı belirtildi. Bu doğrultuda ağustosta yapılacak Yüksek Askeri Şura'ya sunulacak dosya doğrultusunda söz konusu yapıya yakın olduğu tespit edilen subayların kurumdan ilişiği kesilecek.

5 yıldır YAŞ toplantılarında personel ihraç edilmiyordu. Bu yöntemin uygulanması durumunda Aralık 2009'dan sonra ilk kez bir TSK personeli YAŞ kararıyla ihraç edilecek.

MGK'nın sonuç bildirisinde konuya ilişkin olarak, "Ulusal güvenliğimizi tehdit eden yapılanmalar ve bunlara yönelik olarak alınan tedbirler değerlendirilmiştir" cümlelerine yer verilmişti.

Çalışma başlatıldı

Askerin önünde ihraç için iki seçenek bulunuyor. Bu seçeneklerden ilki 12 Nisan'da Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe giren yeni disiplin yönetmeliğiyle paralel yapıya mensup olduğu saptanan personelin "Yüksek Disiplin Kurulu" tarafından ordudan uzaklaştırılması. İkinci seçeneğin ise 1 Ağustos'ta gerçekleştirilecek YAŞ toplantının beklenmesi olduğu belirtiliyor.

Geçtiğimiz günlerde yürürlüğe giren Askeri Disiplin Kanunu'na göre devletin gizli bilgilerini açıklayan, ideolojik ve siyasi amaçlı faaliyetlere karışan ve ahlaki zayıflık gösteren kişilerin tespiti halinde YAŞ beklenmeden, Yüksek Disiplin Kurulları tarafından Silahlı Kuvvetler'den ihraç edilebiliyor. Şüpheli asker hakkında "Şüpheye yer olmayacak şekilde bilgi ve belgelerle disiplinsizliğin tespit olması" durumunda, mahkemelerde yargılandıkları davada beraat etse bile disiplin kararı ile ordudan atılabilecek. (Vatan)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
TİKAD Konsey Başkanı Sabancı’dan Büyükşehir’e Ziyaret
TİKAD Konsey Başkanı Sabancı’dan Büyükşehir’e Ziyaret
Vali Erin: Çocuk işçiliği hukuka ve insan haklarına aykırıdır
Vali Erin: Çocuk işçiliği hukuka ve insan haklarına aykırıdır