Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane

Ana Sayfa Medya TRT'ye 6 milyonluk 'reyting' vurgunu

TRT'ye 6 milyonluk 'reyting' vurgunu

Reytinglerde şike yapıldığı iddiasıyla hazırlanan iddianamede müşteki olarak yer alan TRT’nin 5 milyon 875 bin TL dolandırıldığı vurgulandı.

Giriş Tarihi: 12 Eylül 2012 Çarşamba 12:59
TRT'ye 6 milyonluk 'reyting' vurgunu

Üsküdar Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen reyting soruşturması kapsamında hazırlanan iddianame Üsküdar 1. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. Üsküdar Cumhuriyet Savcısı Akif Özgün tarafından hazırlanan 48 sayfalık iddianamede soruşturmanın İstanbul Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’ne 24 Ağustos 2011’de gelen bir ihbarla başladığı belirtildi. İhbar mektubunda, Selçuk Çobanoğlu’nun da aralarında bulunduğu bazı isimlerin reyting ölçüm cihazı bulunan denek listesini elde ederek usulsüz kazanç elde ettiği belirtildi.

Deneklere hediye vermişler

İddianamede “Başak Yapım” ve “Çağla Reklam Prodüksiyon” isimli televizyon yapım şirketlerinin sahibi olan Selçuk Çobanoğlu’nun geçmişte bazıtelevizyon kanallarında yayınlanan bazı dizilerin yapımcısı olduğu ifade edildi. TİAK denetçisi olan Ali Atıf Bir’in yazdığı 23 Şubat 2003 tarihli raporda; “Selçuk Çobanoğlu’na ait yapım şirketine ait ‘Esra Özmen’le Her Sabah’ adlı programın sunucusu Esra Özmen’in reyting cihazı olan denek evlerini ziyaret ederek hediyeler verdiği” yönünde bilgiler olduğu belirtilen iddianamede “Selçuk ve Esra’nın iş arkadaşlığı yanı sıra sevgili oldukları da tespit edilmiştir” denildi.

Ailelere 200 TL para

İddianamede şu ifadeler yer aldı: “TİAK denetçisi tarafından 2005 yılında yazılan raporda; Selçuk Çobanoğlu’na ait yapım şirketinin hazırladığı “İnce İnce Yasemince, Sürpriz ve Haber Magazin” adlı programların özellikle İstanbul, Elazığ, Malatya ve Van illerinde bulunan bazı denek evlerinde reklam araları dahil olmak üzere kesintisiz izlendikleri öğrenilmiş, ailelere yapılan ziyarette bu programları izlemeleri karşılığında “Çağla Tekstil” isimli şirketten her ay PTT aracılığıyla ‘200 TL’ paranın gönderildiğini söylediklerini belirtmiştir.”

Hileyle reyting yükselttiler

İddianamede, “şüpheli Selçuk Çobanoğlu’nun TRT’ye Ayrılık dizisi hazırlama sürecinde Hilmi Berköz’ün dizinin reytingi yükseltmekte yardımcı olabileceğini söylemesi, bu teklifinin kabul edilmesiyle denek bilgilerini sağladıkları” belirtildi. Çobanoğlu ile birlikte hareket eden çalışanı Bülent Can, Mehmet Bülent Erdinç’in deneklerin adreslerini dolaştıkları, hediye ve telkinler yoluyla deneklerin Ayrılık dizisini izlemelerini sağladıkları, hile ile reytingi yükselttikleri vurgulandı. Ayrılık dizisinin ilk 5 bölümde 2.00 ve üzerinde reyting aldığında kalan bölümlerinin çekimlerinin devam ettirileceğinin belirtildiği iddianamede, reytingin 2.00’nin altında olması durumunda 6. bölümün final olarak çekileceği kaydedildi.

TRT’yi kandırmışlar

İlk bölümlerde istenilen reytinge ulaşmadığı için Çobanoğlu ve suç ortaklarının deneklere müdahale yoluyla reyting hilesi yaparak istenen reytinge ulaşmış gibi gösterdiği, dizinin tutulacağı yönünde TRT’yi kandırdığı ve sözleşmenin devamını sağladıkları belirtildi. İddianamede, “Çobanoğlu daha sözleşmeyi imzaladığı 16.01.2009 tarihi öncesinden itibaren ilgi çekmeyecek niteliksiz dizinin devam şartı olarak reyting oranını sözleşme içine koymak ve bu yönde başlangıçtan beri planlı ve hileli hareketleriyle TRT kurumunu 5.875.000 TL dolandırmıştır” ifadeleri yer aldı.

Yapımcı Selçuk Çobanoğlu hakkında 3.5 yıldan 13 yıla kadar hapisle cezalandırılması istendi.

Kaynak: Vatan

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com