Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Kültür Sanat TRT Kurdî Urfa'da 'Koroya Kurdî'yi kuruyor

TRT Kurdî Urfa'da 'Koroya Kurdî'yi kuruyor

TRT Kurdî Şanlıurfa'nın'da aralarında bulunduğu 9 ilde seçmeler yapmak süretiyle 'Koroya Kurdî'yi kuruyor.

Giriş Tarihi: 21 Nisan 2015 Salı 18:16
TRT Kurdî Urfa'da 'Koroya Kurdî'yi kuruyor

TRT Kurdi, ilk çok sesli Kürtçe korosunu kurmak için Türkiye genelinde seçme yapacak. Seçimlerde 20 korist seçilecek.
TRT Kurdi kanalı "Koroya Kurdi" adıyla Türkiye'nin ilk çok sesli Kürtçe korosunu kurmak için harekete geçti. Bunun için Türkiye genelinde 9 ilde ses yeteneği olan sanatçıları dinleyecek olan TRT organizasyon ekibi, 10 MAYIS'A kadar seçmelere katılan yetenekli sesleri dinleyerek, değerlendirmede bulunacak.

TRT Kurdî  yetkilileri, ''Koro'ya Kurdi'yi, Kürtçenin Kurmançi lehçesinde, çok sesli bir müzik korosu olarak tasarlandığını belirtiler.

Türkiye’de ilk olma özelliğini taşıyan 'Koroya Kurdi' aynı zamanda Kürtçe'nin Kurmanci lehçesi ağırlıklı olmak üzere, Zazaki ve Sorani şarkılarından oluşan bir repertuvarla İstanbul'da büyük bir konser de verecek.

Konser TRT Kurdi ekranlarından canlı olarak verilecek. Koro bunun yanı sıra, Arapça, Osmanlıca, Türkçe ve Ermenice Türkülerden oluşan bir repertuarla da dinleyenleriyle buluşacak.

9 ilde yapılacak seçmeler ise şu illerde olacak;

Gaziantep, Adana, Şanlıurfa, Mardin, Diyarbakır, Van, Kars, Malatya ve İstanbul

Jürî, Türkiye genelindeki başvuruları değerlendirip, uygun adayları seçtikten sonra, 50 aday İstanbul’da eğitime tabii tutulacak ve elemelerle 10 bayan, 10 erkek korist seçilecek. (İLKHA)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com