Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane

Ana Sayfa Medya TRT Arapça'yla ilgili çarpıcı iddia!

TRT Arapça'yla ilgili çarpıcı iddia!

Giriş Tarihi: 2 Mayıs 2011 Pazartesi 08:23
TRT Arapça'yla ilgili çarpıcı iddia!

TRT Arapça kanalıyla ilgili şok bir iddia ortaya atıldı!

El Cezire kanalının Lübnan ofisi şefi Gassan bin Ciddo'nun kanalın yayın politikasını eleştirerek istifa etmesinin yankıları devam ederken istifa olayına TRT Arapça kanalının adı da karıştı.

TRT Arapça'da bir süre çalışan ve Gassan bin Ciddo tarafından TRT Arapça'da işe alındığını söyleyen Seher Dhahir, TRT Arapça'nın gerçek müdürünün Gassan bin Ciddo olduğunu öne sürdü.

TRT Arapça'nın kuruluş aşamasında çalışanlarının bizzat Gassan bin Ciddo tarafından belirlendiği ve kanalın Ciddo'nun ekibinin kontrolünde olduğu daha önce de iddia edilmişti.

Lübnan'da yayınlanan haftalık El Şiraa dergisinin son sayısında Ğinve Deryan imzasıyla yayınlanan haberde, Gassan bin Ciddo'nun El Cezire kanalından habersiz TRT Arapça ile de gizlice iş yaptığı ve El Cezire'nin imkanlarını merkezin haberi olmadan TRT Arapça için kullandığı öne sürüldü.

Lübnanlı Şii bir bayanla evli olan ve Hizbullah'a yakınlığıyla bilinen Gassan bin Ciddo, El Cezire kanalının Arap devrimlerine yaklaşımının çifte standart içerdiğini iddia ederek istifa etmişti. Medya kulislerinde ise Tunuslu gazetecinin El Cezire kanalının Suriye'de yaşanan olaylar karşısındaki tavrını değiştirerek halkın yanında yer alması üzerine istifa ettiği konuşuluyor.

Gassan bin Ciddo ile birlikte TRT Arapça'da çalıştığını söyleyen Ruba Atiyye, TRT Arapça'ya yaptığı programı Gassan bin Ciddo ile yaşadığı anlaşmazlık yüzünden bıraktığını bildirdi. Ruba Atiyye, TRT Arapça'da Beyrut'tan yayınlanan "Medaraat" programını hazırlayıp sunuyordu.

Kendisinin mali tüm haklarını aldığını söyleyen Atiyye, konuklara ödeme yapılmadığını ve programı yapan kişi olarak kendisinin zor durumda kaldığını, Gassan bin Ciddo ile bu nedenle anlaşmazlığa düştüğünü ifade etti.

 

MASA ALTINDAN AKÇELİ İLİŞKİLER

TRT Arapça kanalında spiker olarak çalıştığını ve kendisini TRT Arapça'ya Gassan bin Ciddo'nun seçtiğini belirten Seher Dhahir, El Cezire'nin Beyrut ofisi şefinin TRT Arapça'da yaptığı sabah ve hafta sonu programlarını yakından takip edip ilgilendiğini El Cezire'nin ise bundan rahatsız olduğunu söyledi.

Seher Dhahir, TRT Arapça'da günlük olarak yayınlanan "Sabahu'l-Hayr min İstanbul" (İstanbul'dan hayırlı sabahlar) programı ile birlikte haftalık olarak yayınlanan bir de siyasi tartışma programı sunuyordu.

Gassan bin Ciddo'nun TRT Arapça ile masa altından gizlice iş yaptığını kaydeden Dhahir, El Cezire'nin bundan haberi olduğunu ve bu nedenle Gassan bin Ciddo'ya baskı yapılmış olabileceğini ifade etti.

Gassan bin Ciddo'nun TRT Arapça'nın müdürü olduğunu ve kanalı masa altından yönettiğini söyleyen Dhahir, "30'u aşkın bölüm yaptık. Her bölümde yazarlardan ve analistlerden dört konuğumuz olurdu. Programa katılmaları için onlara ödeme yapılması gerekiyordu. Gassan her seferinde bana 'Para meselesini ertele' diyordu" şeklinde konuştu.

"Konuklar hâlâ bizim peşimizde paralarını istiyorlar. Gassan programın yapımcısı veya TRT Arapça'nın masa altından yöneticisi. Paralarını ödemediğimiz için konukların yanında yüzümün kara çıkmasını istemedim" diyen Dhahir, TRT Arapça'yı bıraktıktan sonra El Cezire'nin belgesel kanalınında çalışmaya başladığını söyledi.

 

HİZBULLAH'IN ADAMI

El Cezire kanalının Suriye'deki halk ayaklanmasına destek vermesi üzerine istifa eden Gassan bin Ciddo, "Hizbullah'ın adamı" olarak tanınıyor.

Hizbullah örgütünün Beyrut'u işgali sırasında olayları takip eden El Cezire kanalı muhabiri Bessam El-Kadiri, Gassan bin Ciddo'nun Hizbullah militanlarının terörüyle ilgili haber ve görüntüleri Doha'ya göndermesine engel olduğunu söyleyerek El-Cezire kanalından istifa etmişti.

Lübnan'da yayınlanan ünlü haber dergisi Eş-Şiraa, ABD yönetiminin İran'a gizlice silah satmasıyla ilgili "İrangate" skandalını ilk ortaya çıkaran dergi olarak tanınıyor.

TRT yönetiminin Gassan bin Ciddo ile TRT Arapça'nın ilişkisi, kanal ile Ciddo arasındaki bağlantıyı kimin sağladığı ve öne sürülen diğer iddialarla ilgili ne diyeceği merakla bekleniyor. Televizyon gazetesi.com

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com