Advert
Advert
Advert

Trol balıkçıların yüzünü güldürdü

Trol balıkçıların yüzünü güldürdü
Trol balıkçıların yüzünü güldürdü

Denizlerde avlanma sezonuna 1 Eylülde Vira Bismillah diyerek başlayan ve 15 günlük sürede yeterli avlanmayı gerçekleştiremeyen balıkçılar, trol avı için çıktıkları denizden 24 saat sonra karaya mutlu döndü. 15 Eylülü 16 Eylüle bağlayan gecenin karanlığında ikinci kez Vira Bismillah diyerek Dereköy limanından açılıp denize ağ seren trol balıkçılar, kasalarını mezgit, barbunya, kalkan ve tirsi ile doldurdu.

Kıyak Balıkçılık firmasına ait gemi kaptanı Ömer Kılıç, ilk gün bereketinin devam etmesi durumunda vatandaşın ucuza balık yiyebileceği müjdesini verdi. Trol avının Karadeniz bölgesinde ağırlık olarak Samsunlu balıkçılar tarafından gerçekleştirildiğini belirten Kılıç, İlk günde ağırlık olarak mezgit avlarken, ufak çapta barbunya, kalkan ve tirsi avladık. Şu anda en verimli balık mezgit görünüyor. Sezon başı olması sebebiyle iriliği de çok güzel. İlk gün bereketi umudumuzu artırdı, inşallah bu sene verimli geçecek. dedi.

Trol avcılığının sahilden 3 mil mesafede avlanma yapmasına izin verildiğini bu durumda özellikle barbunya balığı avlamakta güçlük çektiklerini de kaydeden Kılıç, şöyle konuştu: Barbunya balığı sahilden 2 mil mesafede yaşıyor. Bizim de o bölgede avlanma yapmamıza müsaade edilmiyor. Denizdeki iklim değişiklikleri balıkları da etkiliyor. 2 milin dışına çıkamayan balıklar burada heba olup gidiyor.

Bizim avlayamadığımız balıkları bir kısım balıkçılar, kaçak yollarla avlamaya çalışıyor. Yetkililerin bu konuda bize yardımcı olması gerektiğini düşünüyorum. Ayrıca Kılıç, trol avcılığı bereketi ile tezgahlardaki balık fiyatının yüzde 50 düşeceğine inandığını, bu nedenle vatandaşın da bol bol balık yiyebileceğini vurguladı.Tezgahlarda satılan balıkların fiyatı şöyle:

Palamut (tane): 3-5 TL

İstavrit: 4 TL

Mezgit: 3 TL

İri barbunya:12 TL

Orta barbunya: 4 TL

Deniz levreği: 12 TL

Deniz somonu: 7TL

Çinakop: 8 TL

Alabalık: 5 TL
Etiketler:  Trol Balık 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Şanlıurfa’da Öğretmenler Günü Kutlaması
Şanlıurfa’da Öğretmenler Günü Kutlaması
Başkan Çiftçi, İlkokul Öğretmeni İle Buluştu
Başkan Çiftçi, İlkokul Öğretmeni İle Buluştu