Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Ekonomi Trol balıkçıların yüzünü güldürdü

Trol balıkçıların yüzünü güldürdü

Giriş Tarihi: 19 Eylül 2010 Pazar 01:58
Trol balıkçıların yüzünü güldürdü

Denizlerde avlanma sezonuna 1 Eylülde Vira Bismillah diyerek başlayan ve 15 günlük sürede yeterli avlanmayı gerçekleştiremeyen balıkçılar, trol avı için çıktıkları denizden 24 saat sonra karaya mutlu döndü. 15 Eylülü 16 Eylüle bağlayan gecenin karanlığında ikinci kez Vira Bismillah diyerek Dereköy limanından açılıp denize ağ seren trol balıkçılar, kasalarını mezgit, barbunya, kalkan ve tirsi ile doldurdu.

Kıyak Balıkçılık firmasına ait gemi kaptanı Ömer Kılıç, ilk gün bereketinin devam etmesi durumunda vatandaşın ucuza balık yiyebileceği müjdesini verdi. Trol avının Karadeniz bölgesinde ağırlık olarak Samsunlu balıkçılar tarafından gerçekleştirildiğini belirten Kılıç, İlk günde ağırlık olarak mezgit avlarken, ufak çapta barbunya, kalkan ve tirsi avladık. Şu anda en verimli balık mezgit görünüyor. Sezon başı olması sebebiyle iriliği de çok güzel. İlk gün bereketi umudumuzu artırdı, inşallah bu sene verimli geçecek. dedi.

Trol avcılığının sahilden 3 mil mesafede avlanma yapmasına izin verildiğini bu durumda özellikle barbunya balığı avlamakta güçlük çektiklerini de kaydeden Kılıç, şöyle konuştu: Barbunya balığı sahilden 2 mil mesafede yaşıyor. Bizim de o bölgede avlanma yapmamıza müsaade edilmiyor. Denizdeki iklim değişiklikleri balıkları da etkiliyor. 2 milin dışına çıkamayan balıklar burada heba olup gidiyor.

Bizim avlayamadığımız balıkları bir kısım balıkçılar, kaçak yollarla avlamaya çalışıyor. Yetkililerin bu konuda bize yardımcı olması gerektiğini düşünüyorum. Ayrıca Kılıç, trol avcılığı bereketi ile tezgahlardaki balık fiyatının yüzde 50 düşeceğine inandığını, bu nedenle vatandaşın da bol bol balık yiyebileceğini vurguladı.Tezgahlarda satılan balıkların fiyatı şöyle:

Palamut (tane): 3-5 TL

İstavrit: 4 TL

Mezgit: 3 TL

İri barbunya:12 TL

Orta barbunya: 4 TL

Deniz levreği: 12 TL

Deniz somonu: 7TL

Çinakop: 8 TL

Alabalık: 5 TL
Etiketler:  Trol Balık 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

TKDK Modern Hayvancılığa Öncülük ediyor

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com