Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
http://www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Ekonomi TRB2 bölgesinin enflasyon rakamları açıklandı

TRB2 bölgesinin enflasyon rakamları açıklandı

TRB2 (Van, Muş, Bitlis, Hakkâri) bölgesi Aralık ayı enflasyon rakamlarını açıklayan TÜİK Van Bölge Müdürlüğü, bölgede ana harcama grupları itibariyle aylık en yüksek artışın yüzde 2,47'lik oranla giyim ve ayakkabı grubunda, en çok düşüşün ise yüzde 1,23'lük oranla ulaştırma grubunda olduğunu söyledi.

Giriş Tarihi: 5 Ocak 2016 Salı 12:40
TRB2 bölgesinin enflasyon rakamları açıklandı

Van'ın da aralarında bulunduğu TRB2 bölgesine ait Aralık ayı enflasyon rakamlarını açıklayan TÜİK Van Bölge Müdürü Özer Coşğun, ana harcama grupları itibariyle aylık en yüksek artışın yüzde 2,47'lik oranla giyim ve ayakkabı grubunda, en çok düşüşün ise yüzde 1,23'lük oranla ulaştırma grubunda olduğunu ifade etti.

“Aralık ayının zam şampiyonu sivri biber oldu”

Aralık ayında en çok zamlanan ürünün sivri birber olduğunu aktaran Özer Coşğun, “Van ilinin de dâhil olduğu TRB2 bölgesinde sivri biber 50,09 ile en çok zamlanan ürün iken, onu yüzde 47,28 oranındaki artışla patlıcan takip etti. Portakal ise yüzde 26,30'luk bir oranda değer kaybederek aralık ayında TRB2 bölgesinin fiyatı en çok düşen ürünü oldu. Türkiye genelinde de yüzde 24,30 oranında değer kaybeden portakal en fazla ucuzlayan ürün oldu.” dedi.  

Yurt İçi ÜFE'de bir önceki aya göre yüzde 0,33'lük bir düşüş gerçekleştiğini aktaran Coşğun, “Bir önceki yılın aynı ayına göre ise 5,71 oranında artış oldu. Sektörel bazda aylık olarak elektrik ve gaz sektöründe yüzde 0,52 düşüş, imalat sanayi sektöründe yüzde 0,27 düşüş, madencilik ve taş ocakçılığı sektöründe yüzde 1,92 düşüş ve su sektöründe ise yüzde 1,05 artış meydana geldi. Ana sanayi gruplarında en yüksek aylık artış yüzde 0,56'lık oranla dayanıksız tüketim mallarında, en yüksek yıllık artış ise yüzde 12,48'lik oranla dayanıklı tüketim mallarında gerçekleşti.” ifadelerine yer verdi. 

(İLKHA)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu ceza yağdırdı

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com