Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Sağlık 'Toz bulutu sağlık açısından doğal bir afettir'

'Toz bulutu sağlık açısından doğal bir afettir'

Suriye üzerinden gelen Gaziantep ve çevresinde 4 gündür etkili olan ve hayatı olumsuz etkileyen toz bulutu ile ilgili uyarılarda bulunan uzmanlar, bu günlerde yaşlılar, çocuklar ve astım hastalarının mecbur kalmadıkça dışarıya çıkmaması gerektiğini söyledi.

Giriş Tarihi: 10 Eylül 2015 Perşembe 23:29
'Toz bulutu sağlık açısından doğal bir afettir'

Suriye üzerinden gelen ve hayatı olumsuz etkileyen toz bulutunun sağlık açısından doğal bir afet olduğuna dikkat çeken Gaziantep-Kilis Tabip Odası Başkanı Dr. Hamza Ağca, bugünlerde dış ortama çıkılırken gerekli tedbirler alınması gerektiğini belirtti.

Çöl tozlarının migren, astım gibi bazı rahatsızlıkları tetiklerken solunum yolu hastalıkları başta olmak üzere birçok sağlık probleminin ortaya çıkmasına sebep olduğuna dikkat çeken Ağca, bunun yanında ulaşım, turizm gibi ekonomik faaliyetlerin aksamasına, günlük hayatın zorlaşmasına ve soluduğumuz havanın kalitesinin düşmesine de neden olduğuna dikkat çekti.

Çöl tozlarıyla birlikte hareket eden bazı mikroorganizmaların insanlarda gribal enfeksiyon gibi ateşli hastalıklara sebep olduğunu kaydeden Ağca, “Astım, bronşit, migren gibi hastalıkları olan insanların şikâyetleri normal seyrinin dışına çıkarak artış göstermektedir. Bunun dışında çöl tozlarıyla birlikte hareket eden bazı mikroorganizmalar insanlarda gribal enfeksiyon gibi ateşli hastalıklara sebep olmaktadır. İnsan sağlığını psikolojik yönden de etkilemekte ve iş gücünü düşürmektedir.” dedi.

Ağca, “Boyutları 10 mikrondan daha büyük olan kaba toz ya da normal toz olarak tabir edilen iri partiküller, insan vücudunun doğal savunma mekanizması tarafından büyük ölçüde uzaklaştırılırlar. Esas tehlikeli olan boyutları 0,1 mikrondan daha küçük olan ve sürekli hareket halindeki çok ince toz tanecikleridir.” diye konuştu.

Gelişmiş ülkelerde en ufak olumsuz bir meteorolojik olayda erken uyarı ve önlem ile yerel halkın uyarılmasına rağmen, ülkemizde bu gibi vakalarda halkın sadece medyadan bilgilendirildiğinin altını çizen Ağca, bu olumsuz durumların yaşanmaması ve insanların daha az etkilenmesi için hava kalitesi izleme ağlarının etkin ve yaygın şekilde kurulması ve uyarılar yapılarak yerel halkın bilgilendirilmesi gerektiğini ifade etti.

Tozlu günlerde yaşlılar, çocuklar ve astım hastalarının mecbur kalmadıkça dışarıya çıkmaması noktasında uyaran Ağca, “Mevcut bulunan ve yeni kurulacak olan hava tahmin sistemleriyle tozlu günler önceden halka bildirilmeli, bugünlerde dış ortama çıkılırken gerekli tedbirler alınmalıdır. Kapı pencereler toz geçirmeyecek şekilde tasarlanmalıdır.  Toz bulutundan sonra klima filtreleri temizlenmeli ve toz alan iç ortamlar silinmelidir. Kara ve havayolu ulaşımı için tedbir alınmalıdır. Çünkü toz bulutu sağlık açısından doğal bir afettir.” ifadelerini kullandı. (İbrahim Koçyiğit- İLKHA)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Şanlıurfalılar sosyal medya üzerinden kampanya başlattılar

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com