Reklamı Geç
Advert
Advert

Toplum Ruh sağlığı Merkezi tedaviye başladı

Şanlıurfa Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesinde açılan yeni branş ve merkezler ile hastalar il dışına gitmekten kurtuluyor.

Toplum Ruh sağlığı Merkezi tedaviye başladı
Toplum Ruh sağlığı Merkezi tedaviye başladı

 Nisan ayında faaliyete başlayan ‘Toplum Ruh sağlığı Merkezi” ne başvuran hastaların tedavileri artık Şanlıurfa’da yapılmaya başlandı.
Şanlıurfa’da bu alanda hastaların tedavisinin yapılabilmesi ve hastaların il dışına gitmekten kurtulmaları için yapılan çalışmalar sonucu Nisan ayında ‘Toplum Ruh sağlığı Merkezi” nin hasta kabul etmeye başladığını belirten Şanlıurfa Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesi yöneticisi Uz. Dr. Abdülkadir YETİŞGİN; hastanemiz bünyesinde bulunan bu merkezde Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı, Sosyal Çalışmacı, Psikolog, Hemşire, İş Uğraş Terapisti - Usta Öğretici, Tıbbi Sekreter, İdari, Teknik olmak üzere yeteri kadar personel görevlendirildiğini belirtti.

Hastane bünyesinde aktif olarak görev yapan Toplum Ruh Sağlığı Merkezinde; Toplum temelli ruh sağlığı modeli çerçevesinde ağır ruhsal bozukluğu olan bilişsel, yönetsel ve sosyal alanlardaki yıkıcı etkisi nedeniyle yeti yitimi ile giden şizofreni ve benzeri psikotik bozukluklar ve kronik ruhsal hastalıkları olan hastalara psikososyal destek hizmetlerinin verilmesi, takip ve tedavilerinin gerektiğinde evde sağlık hizmetleri uygulamasına entegre bir şekilde yaşadıkları ortamda sunulabilmesi, sosyal rehabilitasyonlarının sağlanabilmesi için Sağlık Bakanlığı’na ait yataklı sağlık tesislerine bağlı olarak faaliyet gösteren merkezlere Toplum Ruh Sağlığı Merkezi olduğunu belirten Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesi yöneticisi Uz. Dr. Abdülkadir YETİŞGİN ; Ağır ruhsal bozukluğu bulunan hastalara ait kayıt ve istatistiklerin tutulması, kayıtlı hastaların güçlendirilmesini ve toplumla bütünleşmesini hedef alan rehabilitasyon, psikososyal beceri kazandırma ve desteklemeye ilişkin plan, program ve çalışmaların yapılması, hastalık durumlarının değerlendirilmesi, tedavi edilmesi ve izlenmesi, topluma, hasta yakınlarına, eğitim verilmesi esas olduğunu,. gezici hizmet vermek üzere görevlendirilen ekibin ulaşımı ile gerektiğinde hizmet verilen hastaların yaşadıkları ortamdan merkeze ve merkezden yaşadıkları ortama nakli için kullanılmak üzere bir hasta nakil aracı tahsil edildiğini belirtti.
TOPLUM RUH SAĞLIĞI MERKEZİNİN ÇALIŞMALARI
Merkez ile ilgili hasta ve yakınlarına işleyiş ile ilgili bilgi vermek,Hastalara bireysel danışmanlık hizmeti vermek,Grup terapisi yapmak,Psikososyal beceri eğitimi vermek. ,Hastaların durumuna uygun olarak resim, el sanatları, müzik gibi uğraşı tedavileri Düzenlemek,Hasta ve ailelerine psiko-sosyal eğitim verme (hastaları hastalık ve tedavi , tedavinin olası yan etkileri konusunda bilgilendirmek),Merkeze devamı sağlanamayan hasta ve yakınları ile irtibat kurmak ve merkezin hastayla bağlantısını oluşturmak),Merkeze devamı sağlanan hastaların tedavisine düzenli devam edip etmediğini takip Toplumun bilgilendirilmesiyle ilgili ve damgalama karşıtı çalışmalar yapmak,Hastayı olabildiğince hayatın içinde tutmak için rehabilite etmek, üretken hale getirmek ve Tedavi gören hastalar ekiple birlikte belirlenen program çerçevesinde merkezde günübirlik vakit geçirmeleri sağlanıyor.
BU MERKEZDE RUH SAĞLIĞI HASTALARI TEDAVİ EDİLİYOR
ALKOL VE MADDE bağımlılığı hastaları ile Ruhsal bozukluğu olan hastaların tedavi merkezlerinin ayrı olduğu belirten Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesi yöneticisi Uz. Dr. Abdülkadir YETİŞGİN; ALKOL VE MADDE bağımlılığı hastaların Tedavilerinin AMATEM tarafından, ruhsal bozukluğu bulunan hastaların ise tedavilerinin ise Toplum Ruh sağlığı Merkezi’nde yapıldığını belirtti.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Urfa'da Yapılan Ödüllü Yol Bisikleti Yarışı tamamlandı
Urfa'da Yapılan Ödüllü Yol Bisikleti Yarışı tamamlandı
KHK ile Urfa'da ihraç 57 kişi ihraç edildi- İşte tam listesi
KHK ile Urfa'da ihraç 57 kişi ihraç edildi- İşte tam listesi