Advert
Advert
Advert

Toplam sanayi ciro endeksi yüzde 1,6 arttı

TUİK mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış toplam sanayi ciro endeksi bir önceki aya göre yüzde 1,6 arttığını açıkladı.

Toplam sanayi ciro endeksi yüzde 1,6 arttı
Toplam sanayi ciro endeksi yüzde 1,6 arttı

TUİK sanayinin alt sektörleri 2014 yılı Temmuz ayında bir önceki aya göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 3,7, imalat sanayi sektörü endeksi ise yüzde 1,6 arttığını belirtti.

Takvim etkisinden arındırılmış toplam sanayi ciro endeksi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde12,4 arttı

 

Sanayinin alt sektörleri 2014 yılı Temmuz ayında bir önceki yılın aynı ayına göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde3,8, imalat sanayi sektörü endeksi ise yüzde12,7 arttı.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış ana sanayi gruplarında en yüksek artış enerjide gerçekleşti
 

Ana sanayi grupları (MIGs) sınıflamasına göre, 2014 yılı Temmuz ayında bir önceki aya göre en yüksek artış yüzde13,1 ile enerjide gerçekleşti.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış imalat sanayi ciro endeksinde en yüksek artış kok kömürü ve rafine edilmiş petrol ürünleri imalatında gerçekleşti. 

İmalat sanayi alt sektörleri 2014 yılı Temmuz ayında bir önceki aya göre en yüksek artış yüzde13,9 ile kok kömürü ve rafine edilmiş petrol ürünleri imalatında gerçekleşti. Bu artışı, yüzde 5,5 ile ana metal sanayi ve yüzde5,2 ile temel eczacılık ürünlerinin ve eczacılığa ilişkin malzemelerin imalatı takip etti.
Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış imalat sanayi ciro endeksinde en yüksek düşüş diğer imalatlarda gerçekleşti.

İmalat sanayi alt sektörleri 2014 yılı Temmuz ayında bir önceki aya göre en yüksek düşüş yüzde11,9 ile diğer imalatlarda gerçekleşti. Bu azalışı yüzde9,8 ile tütün ürünleri imalatı ve yüzde5,2 ile ağaç, ağaç ürünleri ve mantar ürünleri imalatı (mobilya hariç) takip etti. (İLKHA)


Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sığınmacı Konusunda Dünyaya Seslendi: Sorumluluk alın
Sığınmacı Konusunda Dünyaya Seslendi: Sorumluluk alın
 Erdoğan'dan Avrupa'yı tedirgin eden hamle!
Erdoğan'dan Avrupa'yı tedirgin eden hamle!