Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Sağlık Tıpta sünnette yeni dönem

Tıpta sünnette yeni dönem

Uzmanlar sünnetin, hangi yaşta ve kim tarafından yapılması gerektiği hakkında önemli uyarılarda bulundu.

Giriş Tarihi: 1 Temmuz 2015 Çarşamba 23:15
Tıpta sünnette yeni dönemYaz dönemi erkek bebek - çocuk sahibi anne ve babaların akıllarında sünnet konusunda soru işaretlerinin oluştuğu dönemdir. Toplumumuzda çocuğun erkekliğe adım atışı şeklinde törensel bir olgu olarak görülen sünnetin, hangi yaşta ve kim tarafından yapılması gerektiği ise aileler için büyük önem taşıyor.

Modern tıpta çocuğu pek çok hastalığa karşı koruyan sünnetin ciddi bir cerrahi işlem olduğunu belirten Op. Dr. Ufuk Aydın; hatalı sünnet sonucu bazı şekil bozukluklarının görülebileceğini ve bunun da erkeğin ilerideki hayatını olumsuz etkileyerek, ruhsal açıdan erkeğe zarar verebileceğine dikkat çekti.

Op. Dr.  Aydın;  “Eski dönemlerde fenni sünnetçiler tarafından yapılan sünnet,yeni yasalar gereğince ameliyathane ortamında cerrah tarafından yapılmalıdır. Erkeğin ilerideki hayatına yön verecek sünnete estetik açıdan yaklaşmak önemlidir. Estetik kaygı göz ardı edilerek yapılan sünnetlerde yara iyileşme seyri kötü olabilir. Yara ve dikiş hattı çevresinde kötü renklenmeler oluşabilir.” diye ekledi.

Sünnetin, konusunda uzman hekimler tarafından, steril koşullarda ve cerrahinin temel kurallarından ayrılmadan gerçekleşmesinin önemine vurgu yapan Op. Dr.  Aydın, estetik sünnetle, kanama, ödem, yara iyileşme vb. komplikasyonlar görülmeden klasik sünnete nazaran daha hızlı iyileşme süreci görüleceğini de belirtti. (İLKHA)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com