Advert
Advert
Advert

Tıpta sünnette yeni dönem

Uzmanlar sünnetin, hangi yaşta ve kim tarafından yapılması gerektiği hakkında önemli uyarılarda bulundu.

Tıpta sünnette yeni dönem
Tıpta sünnette yeni dönemYaz dönemi erkek bebek - çocuk sahibi anne ve babaların akıllarında sünnet konusunda soru işaretlerinin oluştuğu dönemdir. Toplumumuzda çocuğun erkekliğe adım atışı şeklinde törensel bir olgu olarak görülen sünnetin, hangi yaşta ve kim tarafından yapılması gerektiği ise aileler için büyük önem taşıyor.

Modern tıpta çocuğu pek çok hastalığa karşı koruyan sünnetin ciddi bir cerrahi işlem olduğunu belirten Op. Dr. Ufuk Aydın; hatalı sünnet sonucu bazı şekil bozukluklarının görülebileceğini ve bunun da erkeğin ilerideki hayatını olumsuz etkileyerek, ruhsal açıdan erkeğe zarar verebileceğine dikkat çekti.

Op. Dr.  Aydın;  “Eski dönemlerde fenni sünnetçiler tarafından yapılan sünnet,yeni yasalar gereğince ameliyathane ortamında cerrah tarafından yapılmalıdır. Erkeğin ilerideki hayatına yön verecek sünnete estetik açıdan yaklaşmak önemlidir. Estetik kaygı göz ardı edilerek yapılan sünnetlerde yara iyileşme seyri kötü olabilir. Yara ve dikiş hattı çevresinde kötü renklenmeler oluşabilir.” diye ekledi.

Sünnetin, konusunda uzman hekimler tarafından, steril koşullarda ve cerrahinin temel kurallarından ayrılmadan gerçekleşmesinin önemine vurgu yapan Op. Dr.  Aydın, estetik sünnetle, kanama, ödem, yara iyileşme vb. komplikasyonlar görülmeden klasik sünnete nazaran daha hızlı iyileşme süreci görüleceğini de belirtti. (İLKHA)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İstanbul'da Urfa sıra gecesi yaptılar!
İstanbul'da Urfa sıra gecesi yaptılar!
Erdoğan: Mesele şahsım değil hedef Türkiye'dir!
Erdoğan: Mesele şahsım değil hedef Türkiye'dir!