Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Kültür Sanat Tılfındır'a cami yapılması için ses ver

Tılfındır'a cami yapılması için ses ver

“Tılfındır” tepesine camii yapılmasını isteyen Urfalılar destek bekliyorlar

Giriş Tarihi: 23 Mayıs 2012 Çarşamba 19:04
Tılfındır'a cami yapılması için ses ver
Şanlıurfa’nın dini ve tarihi mekânlarından olan Tılfındır Tepesinin aslına uygun bir camii yapılmasını için çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor.Kardeş olan Arap, Kürt ve Türk sahabeler tarafından Urfa Fetih edilirken sahabelerin burada iftar ettiklerini belirten Proje Danışmanı Necmi Kılıçal, “başta aziz hoca olmak üzere birçok kişi burada fetih camisi yapılmasını istiyor. Bu kadar çalışmaya rağmen yetkililerden herhangi bir ses ve yorum yapalım veya yapmayalım diye bir ses çıkmıyor.” dedi.

Şanlıurfa Belediyesi tarafından “Tılfındır” tepesinin diğer yüzü “Kızılkoyun”daki evler istimlâk edilerek turistik bir görünüme çevrildiğini sözlerine ekleyen Kılıçal, “yetkililere başvurmamıza rağmen ya bekleyin cevabı alıyoruz ya da orası sit alanı cevabını. 19 sahabenin geldiği iftar ettiği tepede cami yapılması için çalışmalarımız devam ediyor.

Urfa, 639 yılında İyad Bin Ganem komutasındaki İslâm ordusu tarafından, Bizanslıların elinden savaşsız olarak alınır.Efsaneye göre, İslam ordusu kente girer, aylardan ramazan olduğundan herkes oruçludur. Ordu, adı geçen tepenin üzerinde konaklar ve iftarını açar.o tarihten sonra bu tepeye, iftar tepesi anlamına gelen Arapça “Tell Futur” adı verilir. bu isim, günümüze “Tılfındır” olarak gelmiştir.

 


Haberin Videosu:

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Uluslararası İslâm Bilgeleri Zirvesi Şanlıurfa’da düzenlenecek

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com