Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Ekonomi Ticarette Kürtçe Dönemi

Ticarette Kürtçe Dönemi

Giriş Tarihi: 14 Aralık 2013 Cumartesi 12:48
Ticarette Kürtçe Dönemi

KDGM’nin önerdiği ticari işlemlerde yerel dillere izin verilmesi kabul görürse tüm işletmeler yerel dilleri kullanabilecek. Böylece bankalar vatandaşlarla sözleşmelerini, şirketler devletle yazışmalarını Kürtçe yapabilecek, kayıtlar Kürtçe tutabilecek.

KAMU GÜVENLİĞİ MÜSTEŞARLIĞI ‘TİCARİ İŞLETMELER YEREL DİL KULLANABİLSİN’ ÖNERİSİ GETİRDİ


Türkiye'nin demokratikleşme sahası genişlerken vatandaşlara kendi dillerinde daha rahat hareket alanları açılmaya devam ediyor. Özellikle Demokratikleşme Paketi’yle getirilen yenilikler bir bir hayata geçirilirken Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarlığı’ndan (KDGM) sürdürülen çözüm sürecine ilişkin başka bir öneri daha gündeme getirildi. KDGM hükümete, ticari işletmelerde yerel dillerin kullanılmasına izin verilmesini önerdi.

Böylece ticari işletmeler yazışmalarını Kürtçe yapabilecek. Müsteşarlık tarafından hazırlanan raporda, Kürt sorunun çözümü için tavsiye edilen öneriler listesi yer aldı. Buna göre yapılacak yasal düzenlemeye de değinildi ve Kürtçe’nin yazışma, sözleşme ve şirket defterlerinde kullanılabilmesi için İktisadi Müesseselerde Mecburi Türkçe Kullanılması Hakkında Kanun’un 1. maddesi değiştirilmesi tavsiye edildi.

Banka yazışmaları da dahil


KGDM tarafından yapılan teklife göre, bankalar ve diğer tüm ticari kurumların Türkçe dışındaki yerel dilleri kullanabilmesinin önünün açılması öngörülüyor. Hükümetin, kendisine sunulan teklifi Meclis’ten geçirmesi durumunda bankalarla vatandaş arasındaki tüm işlemler Kürtçe yapılabilecek. STAR

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Vali Tuna'dan Suriyelilere çağrı

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com