Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane

Ana Sayfa Medya TGC Yerel Basın Semineri Başladı.

TGC Yerel Basın Semineri Başladı.

Giriş Tarihi: 22 Ekim 2010 Cuma 18:34
TGC Yerel Basın Semineri Başladı.

 Bugüne kadar 7 bine yakın gazetecinin sertifika aldığı Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ve Konrad Adenauer Vakfının ortaklaşa düzenlediği yerel basın seminerlerinin 56’ncısı Gaziantep’te başladı.

toplantının açılış konuşmasını gaziantep büyükşehir beledşiye başkanı asım güzelbey yaptı. güzelbey açılış konuşmasında; tarihi ve kültürel değerlerimizi korumaya ve medeniyetlere beşiklik yapmış gaziantepi modern bir metropol şehir yapmayı hedefliyoruz dedi

daha sonra Gaziantep Gazeteciler Cemiyeti (GGC) Başkanı Abdullah Sabri Kocaman da bilgi kirliliğinde ve yanlış yapılanmada yanlış uygulamaların basına olan güveni ülke genelinde sarstığını savundu.

kocaman;

Elbete ki kamu görevi yapıyor ama bu bilgi kirliliğinde ve bu yanlış yapılanmada yanlış uygulamalar, basına olan güveni ülkemiz genelinde sarsmıştır. Daha önce geçmişlerde işte derdik gazete yanlıştır, doğrudur derlerdi. Şimdi ben hava raporlarını bizim yazdığımız haberlerden daha gerçekçi görmeye başladım bir cemiyet başkanı olarak. Eskiden doğrudur denilen, eskiden anahtar diye tabir ettiğimiz basın bugün maymuncuk haline geldi. Neden? Çünkü hür irade olması gerekiyor. Hür yasama, hür yargı, hür yürütme ve hürle devam eden basının da bu çerçevede asli görevine dönmesi gerekiyor. Avrupai manada basın eğitim ve kültür aracı kanayan yaranın yanındaki yanan bir ciğer olmalı.

Basın ne yapıyor bugün, mikrofonlar kameralar gücün yanında, paranın gücüyle iktidarın kudretiyle birleşen basın maalesef gerçekleri gündeme getirmekte zorluk çekiyor. Bine yakın ulusal uydudan da dahil yayın yapan radyo televizyon var ve bunların sahibi gazeteci asla. Ve genelleme yaparsak yüzde 70 oranında gazeteci olmayan, ticaretle basını karıştıran bir Türkiyede bir basın hegemonyası bir basın terörü doğdu. Bu çok tehlikeli tabi bir gidiş. Tröstleşince basın halkın dert dilek temenni acıyan yaranın işte varoşların, dumanı tütmeyen bacaların, mağdurların, mazlumların yanında olmaz, gücün yanında olur. Gücün yanında olan bir basından arzu etiğimiz sonucu almamız na mümkündür.

diye konuştu.

Türkiye Gazeteciler Cemiyet Başkanı Orhan Erinç, Çok sayıdaki meslektaşımız mahkemelerde, yazdıkları, söyledikleri haberler, köşe yazıları nedeniyle yargılanmaktadır, hapis tehdidi altındadır dedi.

Erinç, Gaziantep Grand Otelde Türkiye Gazeteciler Cemiyetinin (TGC) Konrad Adenauer Stiftung ile ortaklaşa düzenlediği 56. Yerel Basın Semineri de, 21 Ekimin Türkiye için önemli günlerden biri olduğunu söyledi.

Tam 150 yıl önce fikir gazeteciliğinin başlangıcı sayılan Tercüman-ı Ahval Gazetesinin 21 Ekim 1840ta yayına başladığını ve dün Türkiyede fikir gazeteciliğinin 150. yıl dönümü olduğunu ifade eden Erinç, şöyle konuştu:

Ama dün bir başka yıl dönümü daha vardı. Birincisi mutlulukla kutladığımız fikir gazeteciliğinin yıl dönümü, ikincisi ise fikirleri ve düşünceleri nedeniyle öldürülen 62 meslektaşımız arasında bulunan Ahmet Taner Kışlalının öldürülüşünün 11. yıl dönümüydü. Bir yandan fikir gazeteciliğine girdiğimizden mutluluk duyuyoruz ama bir yandan da fikirlerini açıkladığı için hoşlanmayanlar tarafından taciz edilen, tehdit edilen, kaba kuvvetle susturulmaya çalışılan ya da öldürülen meslektaşlarımızı anmak gibi bir durumla da karşı karşıya kalıyoruz. Türkiye bu açıdan da bir çelişkiler ülkesi olma yolunda ne yazık ki devam ediyor.

Öldürülen meslektaşlarımız var da, fikirleri yüzünden gazetecilik faaliyetleri yüzünden yargılanan, mahkum edilen, tutuklanan, tutukluluk süreleri ceza infazına dönüşen meslektaşlarımız yok mu? Ne yazık ki, onlar da bugün Türkiyenin önemli gerçeklerinden birini oluşturuyor.

daha sonra seminer oturumlarına geçildi. ilk oturumda,

 

Oturum Başkanlığını Gazeteci Yusuf Ağar yaptı. Oturumda, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkan Vekili Turgay Olcayto “Gazetecilik Nereye?” ve Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Hukuk Danışmanı Fikret İlkiz, “Medya ve Hukuk” konusunda birer konuşma yaptılar

.

 

dı.. Oturumu Gaziantep Gazeteciler Cemiyeti Eğitim Komisyonu başkanı T. Doğan Özdinç yönet

ti.

Başkanlığını Gaziantep Gazeteciler Cemiyeti Genel Sekreteri Murat Güreş’in yapa

 

tığı üçüncü oturumda Anadolu Ajansı Redaktörü Abdurrahman Antakyalı, “Haber Fotoğrafı Seçiminde Editör Tercihleri ve Gazeteci Tümer Argın ise “Yerel Medyada Planlama ve Görsellik” konularını aktar

dı.

 

 

 2 Gün sürecek olan seminere Şanlıurfa, Adıyaman, Kahramanmaraş, Malatya, Osmaniye, Gaziantep ve ilçelerinden çok sayıda gazeteci katılıyor.

dedi.

daha sonra seminer oturumlarına geçildi. ilk oturumda,

 

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com