Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Dünya Tezkere Resmi Gazete'de yayımlandı

Tezkere Resmi Gazete'de yayımlandı

Yurtdışına asker gönderilmesinden, yabancı askerlerin Türkiye'de bulunmasına kadar Hükümete geniş yetkiler tanıyan Başbakanlık Tezkeresi, Resmi Gazete'de yayımlandı.

Giriş Tarihi: 3 Ekim 2014 Cuma 09:58
Tezkere Resmi Gazete'de yayımlandı

 Yurtdışına asker gönderilmesinden, yabancı askerlerin Türkiye'de bulunmasına kadar Hükümete geniş yetkiler tanıyan Başbakanlık Tezkeresi, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilmesinin ardından Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı.

Tezkere, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin gerektiği takdirde sınır ötesi harekat ve müdahalede bulunmak üzere yabancı ülkelere gönderilmesi ve aynı amaçlara yönelik olmak üzere yabancı silahlı kuvvetlerin Türkiye'de bulunabilmesi için Hükümete bir yıl süreyle izin veriyor.

"Türkiye'nin ulusal güvenliğine yönelik terör tehdidi ve her türlü güvenlik riskine karşı uluslararası hukuk çerçevesinde gerekli her türlü tedbiri almak, Irak ve Suriye'deki tüm terörist örgütlerden ülkemize yönelebilecek saldırıları bertaraf etmek ve kitlesel göç gibi diğer muhtemel risklere karşı güvenliğinin idame ettirilmesini sağlamak, kriz süresince ve sonrasında hasıl olabilecek gelişmeler istikametinde Türkiye'nin yüksek menfaatlerini etkili bir şekilde korumak ve kollamak, gelişmelerin seyrine göre ileride telafisi güç bir durumla karşılaşmamak için süratli ve dinamik bir politika izlenmesine yardımcı olmak üzere hudut, şümul, miktar ve zamanı hükümetçe takdir ve tayin olunacak şekilde, Türk Silahlı Kuvvetlerinin gerektiği takdirde sınır ötesi harekat ve müdahalede bulunmak üzere yabancı ülkelere gönderilmesi ve aynı amaçlara yönelik olmak üzere yabancı silahlı kuvvetlerin Türkiye'de bulunması, bu kuvvetlerin hükümetin belirleyeceği esaslara göre kullanılması ile risk ve tehditlerin giderilmesi için her türlü tedbirin alınması ve bunlara imkan sağlayacak düzenlemelerin hükümet tarafından belirlenecek esaslara göre yapılması için, Anayasanın 92. maddesi uyarınca hükümete bir yıl süreyle izin verilmesi, TBMM Genel Kurulu'nun 2 Ekim 2014 tarihli 2. birleşiminde kabul edilmiştir."

CHP ile HDP'nin olumsuz oy kullandığı Başbakanlık Tezkeresi, MHP'nin de desteğiyle 298 oyla kabul edilmişti. (İLKHA)


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Türkiye 4 Bin askerle hedefe kilitlendi

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com