Advert
Advert
Advert

Tezkere için toplanan TBMM'de yemin krizi

Sınır ötesi operasyon yapılmasına izin veren tezkerenin süresini uzatma talebini görüşmek üzere toplanan TBMM'de seçim hükümetine dışarıdan atanan 11 Bakan'ın yemin krizi damga vurdu.

Tezkere için toplanan TBMM'de yemin krizi
Tezkere için toplanan TBMM'de yemin krizi

Süresi 2 Ekim’de dolan sınır ötesine operasyon izni veren tezkere için Türkiye Büyük Millet Meclisi, AK Parti'nin başvurusu soncu bugün olağanüstü toplandı.

7 Haziran seçimlerinden sonra bugün ikinci kez olağanüstü toplanan TBMM Genel Kurulu'nda seçim hükümetine dışarıdan atanan 11 Bakan'ın yemin edip etmemesi tartışıldı.

CHP'nin seçim hükümetindeki bakanların anayasaya aykırı bir şekilde atandığı gerekçesiyle başlattığı tartışmanın ardından yeni bakanların yemin edip etmemeleri oylandı. Oylamada bakanların yemin etmemeleri yönünde karar çıkınca oturuma ara verildi. Aranın ardından 11 bakanın yemin edip etmemeleri konusundaki karar açıklanacak.

Bu konudaki tartışmanın sona ermesinin ardından TSK'ya gerektiği takdirde sınır ötesi harekât ve müdahalede bulunmak üzere yabancı ülkelere girme ve yabancı silahlı kuvvetlerin Türkiye’de bulunmasını içeren Başbakanlık Tezkeresinin görüşülmesine geçilecek.

Hükümet adına Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül konuşacağı görüşmelerde, AK Parti Grubu adına İstanbul Milletvekili Şirin Ünal, CHP Grubu adına İzmir Milletvekili Aytun Çıray söz alacak. MHP ve HDP grubundan da milletvekilleri partilerinin görüşlerini anlatacak.

Yapılacak konuşmaların ardından oylamaya geçilecek. Tezkerenin süresinin bir yıl uzatılması için Meclis oturumuna katılan milletvekillerinin salt çoğunluğunun ‘evet’ demesi gerekiyor.

Geçen yıl aynı tezkereye 'savaş tezkeresi' itirazıyla ret oyu veren CHP'nin bugün yapılacak tezkere görüşmelerinde "evet" oyu kullanacağı belirtiliyor. MHP'nin geçen yıl olduğu gibi yine 'evet' oyu kullanacağı açıklanırken, HDP ise 'hayır' oyu kullanacak.

Tezkere, "Türk Silahlı Kuvvetleri'nin gerektiği takdirde sınır ötesi harekat ve müdahalede bulunmak üzere yabancı ülkelere gönderilmesi ve aynı amaçlara yönelik olmak üzere yabancı silahlı kuvvetlerin Türkiye'de bulunmasını" öngörüyor. 

(İLKHA)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye'nin yeni ordusu kuruldu! İmzalar atıldı!
Türkiye'nin yeni ordusu kuruldu! İmzalar atıldı!
Tarım Bakanlığından ucuz et için yeni hamle
Tarım Bakanlığından ucuz et için yeni hamle