Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Gündem "Tevhid, talim ve takva ailenin temeli olmalıdır"

"Tevhid, talim ve takva ailenin temeli olmalıdır"

Aile içi şiddetin yoğun olarak yaşandığı günümüzde huzurlu bir yuvanın, İslami bir aile modelinin nasıl olması gerektiği hakkında değerlendirmelerde bulunan Araştırmacı-Yazar Sabiha Ateş Alpat, yeni nesillere hassasiyetle sahip çıkılması gerektiğini söyledi.

Giriş Tarihi: 11 Kasım 2015 Çarşamba 17:44

Toplumsal yozlaşmanın ve aile içi şiddetin arttığı günümüzde, Müslümanların nesillerine daha fazla sahip çıkması gerektiğini belirten Araştırmacı-Yazar Sabiha Ateş Alpat, İlke Haber Ajansı’na (İLKHA) değerlendirmelerde bulundu.

Müslümanların günümüzde ailelerine özellikle de çocuklarına her zamankinden daha fazla sahip çıkmaları gerektiğini dile getiren Sabiha Ateş Alpat, “Bir Müslüman ailenin temelinde 3 T diye formüllendirdiğim unsurların mutlaka olması gerekiyor. Tevhid, terbiye ve talim. Müslüman aileler bozulan, asimile olan, silikleşen ve kimliğin gitgide kaybolduğu bir ortamda nesillerine daha fazla sahip çıkmaları gerekir.” dedi.

Ailelerde tevhid inancının kesinlikle yara almaması gerektiğinin altını çizen Alpat, “Çünkü Allah-u Teâlâ Kur’an-ı Kerim’de ‘Şirk koşarsanız bütün amelleriniz boşa gider’ diye buyuruyor. Özellikle salih amellerimiz mutlaka ailelerimizin vazgeçilmezi olmak durumunda. Çünkü salih amel demek herhangi bir işi Allah’ın emrine göre, emrettiği için yapmak demektir.” diye belirtti.

Ailelerin korunup kollanması için vazgeçilmez bir unsurun da takva olduğunu dile getiren Alpat, sözlerine şöyle devam etti: “Tevhid, talim ve takva ailelerimizin temelinde hiç eksik olmamalıdır. Takva bir korunma elbisesidir. Dolaysıyla ailelerimizi her türlü dışsal, sosyal, psikolojik olumsuzluklara karşı koruyacak olan en güzel elbise takva elbisesidir.”

Ahlaki yozlaşmaya karşı anneye iş düştüğü kadar babaya da iş düştüğünü belirten Alpat, “Tahrim Suresi’nin ayetlerine baktığınızda, babanın evin başöğretmenliğini yaptığını, kadının sorumluluğuna baktığınızda da babanın öğrettiği ilimleri evde uygulanması noktasında aktif rol aldığını görüyoruz. Bu hassasiyeti korumak ve kollamak durumunda ve mecburiyetindeyiz. Biz ailelerimizi bu şekilde koruma altına aldığımızda, toplumun da bundan etkilendiğini ve düzeldiğini göreceğiz inşallah.” dedi. (Zeki Aras – İLKHA)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Hilvan'da, Kırsal Mahallelerin Sorunları Masaya Yatırıldı

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com