Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Gündem TESCİLLİ MEKAN YAĞMURDAN ÇÖKTÜ

TESCİLLİ MEKAN YAĞMURDAN ÇÖKTÜ

Şanlıurfa Aşağı Halfeti Mahallesi’nde bulunan ve tescilli olan yapının yağan yağmurdan etkilenerek çöktü. İlçe Belediyesi Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’na başvurdu.

Giriş Tarihi: 14 Ekim 2015 Çarşamba 12:06
TESCİLLİ MEKAN YAĞMURDAN ÇÖKTÜ

 Belediye Fen İşleri Birimi’ne bağlı ekiplerimiz konuya ilişkin tutanak tutarak, tescilli olan yapı ilişkin gerekli çalışmaların başlatılması için Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’na başvurdu. 

Halfeti ilçemize bağlı Aşağı Halfeti Mahallesi’ndeki Değirmendere’ye giden yol üzerinde bulunan ve Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun koruması altında bulunan tescilli yapının duvarı çöktü. Eski bir bina olan ve korunmasına dair herhangi bir önlem alınmayan bina duvarının yağan yağmurdan etkilenmesi sonucu yıkıldığı belirtildi.

 Ekiplerimiz tehlikeye karşı şerit çekti 

Aşağı Halfeti Mahallesi’ndeki en gözde ve gelen turistlerin uğrak yerlerinden biri olan Değirmendere’ye giden yolda meydana gelen yıkıntıda, bina duvarının taş ve molozlarının yola düşerek kapatması üzerine Belediyemizin Fen İşleri Birimi’ne bağlı ekipler olay yerinde incelemelerde bulundu. Ekiplerimiz yağan yağmurdan etkilenmesi sonucu yıkılan duvar taş ve molozlarının yola kaymasıyla kapanan yol ve halen geriye kalan binada bulunan yıkım tehlikesine karşın ekiplerimiz tutanak tuttu. 

Ekiplerimiz, yaşanacak olası bir tehlikeye karşı çöküntünün yaşandığı alan etrafına güvenlik şeritleri çekti. Ekiplerimiz tescilli olan yapı için tuttukları tutanakları gerekli işlemlerin yapılması için tutanağı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’na gönderdi. 

Tescilli yapılar tehlike korunmuyor 

Aşağı Halfeti’de buna benzer birçok eski ve tarihi yapı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nca koruma altına alınarak tescillenmesine rağmen, herhangi bir restore ve güçlendirme çalışması ise bulunmamakta.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

HAC kuraları ne zaman çekilecek? tarih belli oldu

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com