Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Siyaset Terör suçuna karışmış üç milletvekili adayına YSKdan veto gelebilir!

Terör suçuna karışmış üç milletvekili adayına YSKdan veto gelebilir!

Giriş Tarihi: 12 Nisan 2011 Salı 23:06
Terör suçuna karışmış üç milletvekili adayına YSKdan veto gelebilir!

BDPnin desteklediği bağımsız milletvekili adaylarından Leyla Zana, Hatip Dicle ve Murat Bozlaka, Yüksek Seçim Kurulu tarafından Veto gelebileceği bildirildi.

Anayasa gereği Terör suçundan mahkumiyeti bulunanlar milletvekili seçilemiyor. YSK, 2007de de aday olan ve aynı suçtan mahkumiyeti bulunan Hatip Diclenin başvurusunu reddetmişti. Ancak Memnu hakların iadesi durumunda adaylık mümkün bulunuyor.

Eski milletvekilleri Zana ve Dicle, 2 Mart 1994de tutuklanmış, haklarında örgüt yöneticiliği suçlamasıyla dava açılmış ve 15er yıl hapis cezasına çarptırılmıştı. 10 yıl cezaevinde kalan Zana ve Dicle, 2004de tahliye edildi. Murat Bozlak ise, 1998de Terörle Mücadele Yasasına muhalefet suçundan bir yıl hapis cezasına çarptırıldı.

ANAYASA ENGELİ VE MAHKUMİYET

Anayasanın 76. maddesi, Terör eylemlerine katılma ve bu gibi eylemleri tahrik ve teşvik suçlarından hüküm giymiş olanlar, affa uğramış olsalar bile, milletvekili seçilemezler hükmünü taşıyor. Milletvekili seçimi kanununda da Terör eylemlerinden mahkum olanlar milletvekili seçilemez deniliyor.

Ankara 11. Ağır Ceza mahkemesinde yargılanan Zana ve Dicle hakkındaki kesinleşen mahkumiyet kararında, Öcalandan aldıkları talimatları, Türkiyedeki örgüt mensuplarına ulaştırmışlar, TBMM lojmanlarını örgüt evi gibi kullanıp, teröristleri barındırmışlar, devlet yanlısı Kürt kökenli vatandaşlarımızı PKK saflarında katmak için tehdit ve baskı uygulamışlardır denilmişti.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Osman Baydemir HDP’nin yeni parti sözcüsü oldu

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com