Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane

Ana Sayfa Türkiye Terhis olan askerden şok belgeler çıktı

Terhis olan askerden şok belgeler çıktı

Giriş Tarihi: 15 Kasım 2010 Pazartesi 11:27
Terhis olan askerden şok belgeler çıktı

Askerliğini Bingölde yapan L.Y. terhis edildikten 6 gün sonra İstanbulda parkta polisin dikkatini çekti. Gencin durumundan şüphelenen polis, piyade eri aradı ve erin üzerinden çıkan 5 flaş belleği açınca şok oldu

Yeni terhis olan gencin üzerinden Heronlara ait gizli bilgiler ile Genelkurmaya ait kozmik belgeler çıktı.

L.Y. askerliğini Bingölde yaptı. Terhis edildikten 6 gün sonra İstanbulda parkta beklerken polisin dikkatini çekti. Üzerinde 5 flaş bellek vardı.

Piyade erin, gizli yönetmelikler, emirler, birlik mevzileri, Heronların rotası ve uçuş süresi gibi kritik bilgileri çaldığı ortaya çıktı

Türkiyenin terörle mücadelesinde kritik öneme sahip bilgi ve belgelerin İstanbulda bir parkta tesadüfen ele geçtiği ortaya çıktı.

Piyade er L.Y. Bingölün Genç ilçesinde yazıcı olarak görev yaptığı birliğinden terhis edildikten 6 gün sonra gizli bilgilerin bulunduğu 5 adet flaş bellekle yakalandı.

L.Y. hakkındaki iddianame güvenlik stratejisini sorgulamaya yol açacak nitelikte. Buna göre erde, gizli yönetmelikler, emirler, birlik mevzileri ve koğuş resimleri bulundu.

İnsansız hava aracının rota ve uçuş süresine ilişkin çizelge, birlik nöbetçilerinin, sinyal kırıcının, keskin nişancıların yerleri, gözetleme ve ateş sahalarını gösteren fotoğraflar, telsiz kodları da kopyalanan bilgiler arasında.

8 YIL HAPSİ İSTENİYOR

L.Y. hakkında devletin güvenliğine ilişkin bilgileri temin etme suçundan 8 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı. Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, İstanbulda yakalanan L.Y. ile ilgili soruşturma dosyasının yetkisizlik kararı ile askeri birliğinin bağlı olduğu Elazığ 8. Kolordu Komutanlığı Askeri Savcılığına, oradan da görevsizlik kararı ile Özel Yetkili Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığına gönderildiği bildirildi.

ÇOK SAYIDA GİZLİ BELGE

Sanık L.Ynin, Bingölün Genç ilçesindeki askeri birliğinden terhis edildikten 6 gün sonra İstanbulun Gültepe Mahallesinde saat 02.00 sıralarında parkta beklerken durumundan şüphelenen polis ekibi tarafından üzerinin arandığı, üzerinde 5 adet flaş bellek ele geçirildiği belirtilen iddianamede, flaş belleklerde insansız hava aracının rota ve uçuş sürelerine ilişkin çizelgenin yanı sıra çok sayıda gizli belge ile operasyonda ölü olarak ele geçirilen terör örgütü üyelerine ait fotoğraflar bulunduğunun belirlendiği kaydedildi.

KESKİN NİŞANCILARIN YERİ BİLE FLAŞ BELLEKTE

L.Ynin yanında bulunan çantada 1 Nolu Harekat Planı başlıklı, Genelkurmay Başkanlığına ait, üzerinde çok gizli yazılı belge ile 1 adet üsteğmen rütbeli üniforma, askeri bot, 60 adet plastik kelepçe ile bazı askeri malzemeler bulundu.

İddianamede şöyle denildi:

Flaş bellekte gizli dereceli muhtelif yönerge, yönetmelik, emirler, birlik mevzileri ve koğuş gibi yerlerde çekilmiş resimler bulunmuştur.

Ayrıca askeri üs bölgesine ait çeşitli bilgi, belge ve resimler, insansız hava aracının rota ve uçuş süresine ilişkin çizelgenin yanı sıra birlik nöbetçilerinin, sinyal kırıcının, keskin nişancıların yerleri, gözetleme ve ateş sahalarını gösteren fotoğraflar, telsiz kodları, silah sayım çizelgeleri, operasyon timlerinin durumunu gösteren çok sayıda belge ele geçirilmiştir.

İddianamede, sanık L.Ynin TCKnın 327/1. maddesinde yer alan devletin güvenliğine ilişkin bilgileri temin etme suçu kapsamında 8 yıla kadar hapsi istendi. L.Ynin yargılanmasına Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesinde başlanacak.

BUGÜN

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com