Advert
Advert
Advert

Tenekeci Mahmut İ.O’unda Çanakkale Şehitler Anma Programı

Adını Şanlıurfa’nın yetiştirmiş olduğu müzik ustası Tenekeci Mahmut’tan alan Tenekeci Mahmut Güzelgöz İlköğretim Okulu “18 Mart Şehitler Günü” nedeniyle bir program düzenledi.

Tenekeci Mahmut İ.O’unda Çanakkale Şehitler Anma Programı
Tenekeci Mahmut İ.O’unda Çanakkale Şehitler Anma Programı


Okulun konferans salonunda gerçekleştirilen programa İl Milli Eğitim Müdürü Ahmet Pala, Milli Eğitim Şube Müdürü Nihat Yıldırım ile okul Müdürü Nurettin Toğun, öğretmenler, veliler ve çok sayıda öğrenci katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal marşının okunmasıyla başlayan programda;öğrenciler tarafından Çanakkale yıllarını anlatan tiyatro sahnelendi ve Seyit Onbaşının hayatı anlatıldı,günün anlamını anlatan şiirler  okundu.

Programda bir konuşma yapan İl Milli Eğitim Müdürü  Ahmet Pala, “ Sevgili gençlerimiz, sevgili yavrularımız sizleri çok seviyoruz. Ben bugün bunu göstermek için buraya geldim. Çünkü Müdür Bey’e söz verdim. İşlerim olabildiğince yoğun olmasına rağmen sözümü yerine getirmek ve sizlerle buluşmak için geldim. Birkaç gündür Allah’a hamd olsun gençlerimiz çocuklarımız aşkla şevkle tiyatrolar hazırlıyorlar. Çanakkale ruhunu ve Çanakkale’yi bize yeniden yaşattılar. Gerçekten ben bunları görmekten, duymaktan son derece mutluyum ve bahtiyarım. 
Dedim ki hiç üzülme ey Şanlıurfa İl Milli Eğitim Müdürü! Harika bir kuşak var, merhum Akif’ in dediği gibi Asım’ın nesli geliyor. Asım’ın nesli hazırlanıyor. Ben de geleceğime ümitle ve güvenle bakıyorum. Allah’a hamd olsun hiçbir zaman ümidimi kaybetmedim, benim de derdim değerlerle donatılmış bir kuşak yetiştirmek olacak, ben Şanlıurfa Milli Eğitim Müdürlüğüne gelirken “niyet hayır, akıbet hayır” diye başladım işe. İnşallah burada hep beraber çok güzel şeyler yapacağız.
Biz hepimiz, sizler için varız: anneleriniz, babalarınız, öğretmenlerimiz, yöneticilerimiz, valilerimiz, bakanlarımız, Başbakanımız, Cumhurbaşkanımız, hep beraber sizler için varız, yani çocuklarımız için varız. Siz olmazsanız hiçbir şeyin  bir anlamı yok. Çünkü biz yarınları sizlere emanet edeceğiz, bir kez daha ümitlendim ve gururlandım ki biz, yarınımızı gerçekten harika bir kuşağa, nesle teslim ediyoruz. Onlar donatılarak geliyorlar. Okulu gezerken koridorda bazı yazılar okudum, dikkatimi çekti “Değerlerimizle varız” diyor. Bu harika bir şey, gerçekten değerlerine sahip nesil önemlidir ama değerlerini yitiren toplumun yaşama şansı da yoktur. İşte gördük; günlerdir seyrediyor, izliyoruz. Ecdadımız bu ülkeyi, bu yurdu, bu vatanı bize bırakmak için ne fedakârlıklar yapmışlar. Aç, susuz, perişan haldeydi; ama bu güzelim yurdu biz gelecek kuşaklara sapa sağlam teslim etmişler. Biz de inşallah bu ecdattan aldığımız emaneti bizden sonra gelecek kuşaklara daha ilerlemiş daha müreffeh daha rahat daha zengin daha varlıklı bir ülke, bir yurt olarak teslim edeceğiz.
Bugün yine Allah’ a binlerce hamd ediyorum ki artık işin farkına vardık, bizi parçalamak ve bölmek isteyenlerin oyunlarını çözdük, oyunlarını öğrendik. Artık bu tuzaklara düşmeyeceğiz. Biz hepimiz beraberiz, biriz. Bizi hiç kimse ayrışmaya, parçalamaya fırsat bulamayacak ve bunu başaramayacaktır. Ne zamana kadar yine merhum Akif’in dizelerinden söyleyecek olursak:
“Girmeden tefrika bir millete düşman giremez.
Toplu vurdukça yürekler onu top sindiremez.”
Biz bir ve beraber olduğumuz sürece dün olduğu gibi dünyanın yedi düveli veya devletler topluğu bizi yok etmek için gelseler; bizim yüreklerimiz bir, gönüllerimiz bir olduğu sürece bizi asla yıkamayacaklar, yok edemeyecekler bunu başaramayacaklar. Bugün, dünden daha çok muhtacız birlik ve beraberlik için durmaya.  Zira ben her şeye insan çerçevesinden bakıyorum, insanın bizatihi kendisi mukaddestir ve her türlü iyi muameleye layıktır. Artık biz düşman diye bir kavramı kullanmıyoruz. Neden düşman diye bir kavramı kullanalım? Sevgi varken, insanlık varken, aşk varken… düşmanlık ne için? Bir bilge zat der ki: “İnsan, gönül tel örgülerini aç insanlara! Bu kin, öfke düşmanlık ne için?” Bugüne kadar çok sıkıntılı badirelerden geçtik ama artık işi öğrendik ama artık işi fark ettik bundan sonra el ele, omuz omuza gönül gönüle, yürek olacağız ve Türkiye’mizin mutlu müreffeh olması için birlikte yürüyeceğiz ve her şeyi bir veya beraber olduğumuz sürece başaracağız.” dedi.

Programın sonunda öğrencilerin sergilemiş olduğu performans izleyenler tarafından ayakta alkışlandı.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başkan Çiftçi, Her buluş ve her icat bir eserdir
Başkan Çiftçi, Her buluş ve her icat bir eserdir
Erdoğan Katıldığı TRT World Forum'da önemli açıklamalarda bulundu
Erdoğan Katıldığı TRT World Forum'da önemli açıklamalarda bulundu