Advert
Advert
Advert

Tempo’dan kariyerini düşünenlere; Zirvenin Yıldızları

1500’den fazla kişiye sağladığı istihdamla Türkiye’nin en kapsamlı hizmet veren çağrı merkezlerinden biri olan ve Urfa’da İvme İletişim ile işbirliği yapan Tempo, yeni bir kariyer programı geliştirdi. ‘Zirvenin Yıldızları’ adlı program, çağrı merkezinde çalışacak gençlere başarılı bir kariyer yapmaları konusunda rehberlik ediyor.

Tempo’dan kariyerini düşünenlere; Zirvenin Yıldızları
Tempo’dan kariyerini düşünenlere; Zirvenin Yıldızları

Uçtan uca bütünleşik çözümler sunan çağrı merkezi özelliğiyle, müşterilerine lojistik, backoffice, ses dışı iletişim yöntemlerine dayalı hizmetler ile data analizi, strateji geliştirme gibi konularda destek veren Tempo, çalışanlarına başarılı bir kariyer yolu çizmelerine yardımcı olmak amacıyla ‘Zirvenin Yıldızları’ adlı yeni bir program geliştirdi.

 

“Çağrı merkezi sektörü,  hızlı büyümesi ve yapılan işin niteliği gereği kişisel gelişim olanaklarının ve kariyer fırsatlarının en yüksek olduğu sektörlerden biri.  Biz de sürekli büyüyen organizasyonumuz içinde çalışanlarımıza bir kariyer yolu çizebilmek ve kendi yıldız yöneticilerimizi yetiştirmek için bu programı geliştirdik.” diyen Tempo İnsan Kaynakları Direktörü Özgül Topkan programla ilgili bilgi verdi.

 

“‘Zirvenin Yıldızları’ tüm çağrı merkezi operasyonundaki çalışanları kapsayan, her kariyer basamağında kişinin kendi yetkinlik ve mesleki becerilerini arttırmasını sağlayan bir kariyer ve gelişim programı. Sürekli büyüme nedeniyle organizasyonda bir çok yeni pozisyon açılıyor, mevcut çalışanlarımızı bu görevler için yetiştirmekle beraber şirketimiz dışındaki gençlere de kariyer fırsatları sunmayı amaçlıyoruz. Bu programa göre Müşteri Temsilcisi olarak göreve başlayan bir çalışan programın her adımını başarıyla tamamladığında üst düzey yönetici pozisyonuna kadar yükselme şansı var. Bu çalışmada her seviyede yönetici için planlanmış bir eğitim-gelişim programı ve zirveye doğru ilerlediği her basamakta kendisi için çeşitli projeler, operasyonel performans uygulamaları, çalışan-müşteri memnuniyeti performans ölçümleri gibi uygulamalar bulunuyor.

 

1 yılda yönetici olma fırsatı

Programa göre bir Müşteri Temsilcisi Tempo’da çalışmaya başladıktan sonra belirlenen kariyer programı adımlarının hepsini başarıyla tamamlaması halinde 1 yılın sonunda Takım Lideri, 2 yılın sonunda Supervisor ve yaklaşık 5 yıl gibi bir sürede Birim Yöneticiliği’ne terfi edebilme fırsatına sahip oluyor. Birim Yöneticisi olarak tecrübe kazandıktan sonra şirket içinde veya sektörde Direktör, Genel Müdür Yardımcısı ve Genel Müdür  gibi üst düzey yönetici pozisyonlarına  yükselme fırsatını yakalıyor. Tempo olarak yeni geliştirdiğimiz ve uygulamaya başladığımız bu kariyer programıyla çağrı merkezindeki kariyer fırsatlarını ve bu sektörün iyi bir gelecek sunduğunu fark ettirmeyi hedefliyoruz.”

 

10 yılı aşkın süredir ‘Mutlu çalışanlar, mutlu müşteriler, mutlu hissedarlar’ ilkesiyle hizmet veren ve yaptığı çalışmalarla çağrı merkezlerinin bir ‘kariyer durağı’ değil ‘kariyer yolu’ olduğunu vurgulayan Tempo, çalışanlarına yönelik geliştirdiği yeni programıyla da bu sektörü seçecek olanlara başarılı bir kariyer yapmaları konusunda rehberlik ediyor.

tempo çağrı Özgül Topkan
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Engelli Gencin Yüzü, Şanlıurfa Büyükşehirle Güldü
Engelli Gencin Yüzü, Şanlıurfa Büyükşehirle Güldü
Karar resmi gazetede yayınlandı! Fakıbaba'nın yeni müsteşarı atandı
Karar resmi gazetede yayınlandı! Fakıbaba'nın yeni müsteşarı atandı