Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Gündem Telabyad’dan kaçışlar devam ediyor

Telabyad’dan kaçışlar devam ediyor

Telabyad bölgesine yönelik PYD ve koalisyon uçaklarının saldırıları giderek artarken abluka altına alınan Telabyad’dan kaçan binlerce kişinin Akçakale sınırında bekleyişi devam ediyor.

Giriş Tarihi: 14 Haziran 2015 Pazar 09:10
Telabyad’dan kaçışlar devam ediyorSuriye’deki savaş mazlum halkı mağdur etmeye devam ediyor. PYD ve Burkan El Fırat grubu güçleri, Resulayn ve Kobani tarafından İŞID’in kontrolündeki Telabyad’a yönelik saldırılarını devam ettiriyor.

PYD güçleri tanklar ve ağır silahlarla Telabyad’ın doğusundaki Sülük köyüne saldırdı. Köyün bugün PYD güçlerinin eline geçtiği İŞID’in köyün etrafını bombalarla tuzaklayıp geri çekildiği iddia edildi. Sülük bölgesinin PYD’nin eline geçmesinin ardından halk, Telabyad’a doğru yola çıktı.

Telabyad’ın Rakka ile bağlantısı kesildi

Telabyad’ın batı bölgesinde ise PYD güçlerinin Sekuriye (Tatlıca) köyüne ulaştığı belirtildi. Telabyad’ın giriş-çıkış yapıldığı tek yol olan Rakka kentine giden güzergâhtaki yolları bombaladığı, IŞİD’in Rakka ile irtibatının kesildiği ve Telabyad’ın muhasara altına alındığı kısa bir süre sonra düşme durumunun olduğu belirtildi.

PYD güçlerinin giderek hem doğudan hem batıdan yaklaşık 5 kilometre kente yaklaşması ve aynı zamanda koalisyon uçaklarının kenti bombalama ihtimaline karşılık Telabyad’a sığınan halktan binlerce kişi, çoluk-çocuklarını alarak sırtlarında çuvallarla Akçakale sınırında bulunan Toprak Mahsulleri Ofisine yakın alana toplandı. Buradan tahliye edilmeyi bekleyen binlerce kişi gece yarısına kadar bekledi.

IŞİD bir ara sınırdan içeri alınmayan Suriyelileri geri çevirmek sınıra gelerek halkı kente dönmeye ikna etmeye çalıştı. IŞİD’in ısrarı üzerine kente dönen halkın bir kısmı koalisyon uçaklarının kentin üzerinde görünmesinin ardından bir daha sınıra döndü.

Sınırda yoğun güvenlik önlemleri alındı halk tedirgin

Türkiye tarafında yoğun güvenlik önlemleri alındığı görüldü. Sınır bölgesine halk yaklaştırılmazken bazı sokak başları şeritlerle kapatıldığı görüldü. Sınıra yakın binaların üzerine çıkan Akçakale halkı, sınıra yığılan Suriyelileri izledi.

Söz konusu alanda gece yarısına kadar bekleyen Suriyelilerin bir kısmı geri dönerken bir kısmı da alanda beklediği görüldü. Alana gelen araçların ışıkları karanlıkta yanıp sönmesi dikkat çekti. Gece yarısına kadar sınırda bekleyen bazı Akçakaleliler, Suriye tarafını izlerken sınırda bekleyen bazı Suriyeliler ise karşı tarafta bekleyen ailelerinin sınırdan içeriye alınmasını beklediği görüldü. (Osman Gülebak-İLKHA)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Eyyübiye Yenice'de yolu trafiğe kapattılar

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com