Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
http://www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Tekno Bilim Teknolojik Şehirler Kuruluyor

Teknolojik Şehirler Kuruluyor

Giriş Tarihi: 28 Ocak 2010 Perşembe 10:27
Teknolojik Şehirler Kuruluyor

IBM'in önümüzdeki 5 yılda hayata geçirmeyi düşündüğü teknolojik şehirlerle, krizlere anında çözüm üretebilecek, Firma projesiyle ilgili daha fazla detayı basınla paylaştı.  IBM'in geliştirdiği öngörü ve hesap sistemleri sayesinde yetkililer suç ve felaketleri önleyebilecek, şehirlerde suçun ve olağanüstü hallerin ortaya çıkma sıklığı azalacak, bu tür problemlerin önüne geçilebilecek.

Şirket bu sistemi birlikte çalıştıkları emniyet teşkilatları sayesinde geliştirdi. Polis gücünün, suçla savaş konusunda daha hızlı çalışmasını sağlayacak teknolojiler geliştiren firma sistemi tüm bir şehre uyarlamayı hedefliyor. Bu işlem için IBM'in ikinci ortaklaşa çalıştığı hayati kurum New York İtfaiye Teşkilatı oldu.

İtfaiyeciler yangınları engellemek üzere, gerçek zamanlı bir veri toplama ve paylaşma sisteminin geliştirilmesi için IBM'le çalışıyor. Teknoloji firması ayrıca, şehirleri sellerin yıkıcı etkilerinden korumak üzere akıllı su setleri de tasarlıyor. Kanada Edmonton Polis Teşkilatı IBM'le yaptığı ortaklık sonucunda, geçmişteki yaşanan suçları sürekli kayıt eden özel bir sistem geliştirdi.

Amaç felaketleri önceden tahmin etmek

Bu teknoloji sayesinde, polis memurları bölgesel olarak en çok işlenen suçların kaydına hemen ulaşabiliyor. Ayrıca yine bilimkurgu filmlerindeki gibi, sistem geçmişte yaşanan tecrübelere göre gelecekte hangi bölgede hangi suçun daha yoğun işlenebileceğini tahmin ediyor.

Teknoloji firmasının İtfaiye teşkilatıyla ortaklaşa geliştirdiği teknoloji yine öngörüye dayanıyor. Civar bölgelerdeki yangın istatistiklerini toplayan bilgisayar sistemi, yangınların ne kadar sürede yayılacağını ve hangi aylarda en çok artacağını hesaplayabiliyor.

IBM'in geleceğin şehirleri için üzerinde çalıştığı diğer teknoloji ise sel baskınlarını engellemek için geliştirilmiş. Amsterdam'da bulunan Su Yönetimi Küresel Merkezi bağlı olduğu set ve barajların sürekli dijital ortamda izlenmesini sağlıyor.

Sistem bu yerlerde yaşanabilecek felaketleri ise yaptığı hesaplamalarla tahmin edebiliyor. Ayrıca olası sel baskınlarında hangi bölgelerin daha çok zarar göreceği de sistem tarafından tespit edilebiliyor.

www.balikligol.com

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Google ve Apple'ı Peşinden Koşturan Proje: GlassOuse

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com