Advert
Advert
Advert

Tek çizik atmadan tam puan aldılar!

Tek çizik atmadan tam puan aldılar!
Tek çizik atmadan tam puan aldılar!

KPSSde ortaya çıkan kopya skandalını aydınlatmak için tam puan alan adayların soru kitapçıklarını inceleyen YÖK Denetleme Kurulu, bazı adayların kitapçık üzerine tek çizik atmadan tam puan aldığını belirledi.

Hürriyetin haberine göre, Kamu Personel Seçme Sınavında tam puan alanların kitapçıkları üzerinde tek tek inceleme yapan Yükseköğretim Denetleme Kurulu üyeleri, matematik sorularının hiç çözülmediğini, diğer sorularda da kğıt üzerinde hiçbir karalama yapılmadığını tespit etti. Tam puan alan adayların yanısıra yüksek puan alan ve şüphelenilen adayların soru kitapçıkları da incelemeye alındı.

ELDEN ELE DOLAŞTI

YÖK yetkilileri, Denetleme Kurulunun kopya çektiği ağırlık kazanan adaylara ait kapsamlı bir çalışma yürüttüğünü belirterek, şunları söyledi: Şüphelilere ilişkin çok hassas ve ayrıntılı bir çalışma yürütüyoruz. Kopya elden ele dolaştığı için binlerce kitapçığı incelemeye aldık. Her birini satır satır kontrol edip, birbirleriyle karşılaştırıyoruz. Ama gördüğümüz manzaralar gerçekten inanılacak gibi değil. Şüpheli tam puan almış ama kitapçığın hiçbir yerinde tek bir çizik, karalama yok.

MATEMATİK BİLE TERTEMİZ

Hadi sözel soruları anladık, ama matematik sorularında bile hiçbir oynama yapılmadan soruların hepsi doğru cevaplandırılmış. Bayram süresince durmadan çalışıp, artık kaynağa ulaşmak istiyoruz. Savcılıkla bütün bilgileri paylaşıyoruz. Savcılıktan gelen yanıtta eğer kopya çekenler belirli bir kişi sayısıyla sınırlıysa sadece onların sınavlarını iptal ederiz. Ama olaya tespit edilemeyecek kadar çok kişinin karıştığı ve sınav öncesi yapılan bir durum olursa sınavın tamamını iptal etmek zorunda kalırız. Amacımız masum insanların hakkını yememek.

ÖSYMYİ DEĞİŞTİRMEK İÇİN FIRSAT

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, oğlu Kaanın 15inci Piyade Eğitim Tugay Komutanlığındaki yemin töreni için Amasyaya geldi. Burada gazetecilerin KPSS ve Yükseköğretime Geçiş Sınavındaki (YGS) kopya iddialarıyla ilgili sorularını yanıtlayan Özcan şunları söyledi: Soruşturma devam etmektedir.

ÖSYM çok uzun zamandan beri pek bir şey yapılmadan devam eden bir kurum. Bu bize iyi bir fırsat diye düşünüyorum. ÖSYMnin yapısını yeniden ele alıp ona yeni bir şekil vermek için çalışmalarımızı başlattık. İnşallah soruşturmanın bittiği zamana denk gelecek şekilde biz de bu tür fikir çalışmalarını bitiririz. ÖSYM sadece akademik sınavlara bakabilir.

BU HABERCİLER TÜRKİYEYİ KUŞATTI
BU SİTE GERÇEKTEN BAĞIMLILIK YAPIYOR
BUGÜN VE HERGÜN DOYA DOYA SPOROKU
BU SORULARIN CEVABINI BİLİYOR MUSUNUZ?
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesinden Flaş Yolsuzluk Açıklaması
Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesinden Flaş Yolsuzluk Açıklaması
Başkan Çiftçi, Her buluş ve her icat bir eserdir
Başkan Çiftçi, Her buluş ve her icat bir eserdir