Advert
Advert
Advert

Tek başına müze oluşturdu

Şanlıurfa’nın Siverek ilçesine bağlı Karakeçi köyünde çiftçilik yaparak geçimini sağlayan Mahmut Karakeçili, yıllardır Karacadağ’ın eteklerinden topladığı 800 çeşitlik tarihi koleksiyonunu daha çok vatandaş görsün diye devlete hibe etmek istiyor.

Tek başına müze oluşturdu
Tek başına müze oluşturdu


Tarihi eşyaları biriktirmekteki amacının geçmiş yıllarda kullanılan tarihi eserleri gelecek nesillere taşıtmak olduğunu söyleyen 55 yaşındaki Mahmut Karakeçili, eserlerini evin bahçesinde sergilediğini söyledi. Karakeçili, ben bu tarihi eserleri devlete hibe etmek istiyorum. Bahçemde bir müzeden daha fazla tarihi eser bulunuyor. Eskiden kullanılan tarım alet ve ekipmanlar, halen okunamayan tarihi yazılar ve Hristiyanlığı temsil eden haç işaretinin işlendiği taşlarla beraber 800 çeşit tarihi eseri bahçemde sergiliyorum.” Dedi.

Karakeçili, 40 yıldır Karacadağ eteklerinden topladığı tarihi eşyaları evimin bahçesinde sergileyerek evimi açık hava müzesine çevirdim. Koleksiyonumu görmek isteyen vatandaşların buraya rahatlıkla gelebilirler. Rum, Ermeni ve Müslümanlara ait kabartmalar ve birçok eşyayı Karacadağ’ın eteklerinde topladım. Tarihe merakım dolayısıyla geçmiş yıllarda babam, dedem ve atalarımız tarafından kullanılan başta tarım aletleri olmak üzere, mutfak eşyaları, giysiler ve son elli yılda kullanılan elektronik eşyaları toplamaya başladım. Sonra Karacadağ’ın eteklerinden haç işaretinin, işlendiği taşlar tespit ettim. Bunları alıp müzeme ekledim. Gelen ziyaretçilerin ilgisini en çok bu kabartmalı taşlar görüyor. Tarım aletlerinden kağnı tekerleği, saban, döğen, yaban, anadut, tırmık, tırpan, dirgen, sepet, gibi alet çeşitleri bulunduğunu dile getiren Karakeçili, “Mutfak eşyalarından çeşitli ebatlarda kazan, tencere, sahan, ağaç kaşık, itmeli yayık, tespih çeşitleri, heybe, dülbentler,  gibi çok sayıda eşya bulunuyor" dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İPEK GENÇ     2014-12-25 hmmm Bizim Şirin Vali KARAKEÇİLİ NİN BABASI TEBRİK EDİYORUZ HERKESİN GİDİP GÖRMESİNİ TAVSİYE EDERİM...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İstanbul'da Urfa sıra gecesi yaptılar!
İstanbul'da Urfa sıra gecesi yaptılar!
Erdoğan: Mesele şahsım değil hedef Türkiye'dir!
Erdoğan: Mesele şahsım değil hedef Türkiye'dir!