Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
http://www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Ekonomi TC kimlik nosunun bilinmeyen bedeli

TC kimlik nosunun bilinmeyen bedeli

Başbakanlık, bankacılık işlemlerinde vatandaşlardan ikametgâh ve kimlik fotokopisi istenmemesi halinde idarenin yılda ne kadar tasarruf edeceğini hesapladı.

Giriş Tarihi: 16 Ocak 2012 Pazartesi 09:31
TC kimlik nosunun bilinmeyen bedeli
Tarık Işık'ın haberi

Başbakanlık,
bankacılık işlemlerinde bürokrasinin ve maliyetin azaltılması amacıyla vatandaşlardan ikametgâh ve kimlik fotokopisi istenmemesi halinde idarenin yılda 21 milyon TL tasarruf edeceğini hesapladı. Yapılan çalışmada, vatandaştan istenen her bir belgenin ortalama işlem süresinin maliyeti çıkarıldı. Buna göre her işlemin 0.013 TL ile 8.15 TL arasında maliyeti var.

Başbakanlık İdareyi Geliştirme Başkanlığı’nın koordinasyonunda yürütülen bürokrasinin azaltılması çalışmaları kapsamında bankacılık işlemlerinde yerleşim yeri belgesi ve kimlik fotokopisi istenmemesine ilişkin konuları düzenleyen mevzuat değişikliği, 30 Aralık’ta Resmi Gazete’de yayımlanmıştı. Yapılan düzenlemenin bankacılık işlemlerinde bürokrasinin önemli miktarda azalacağını hesaplayan Başbakanlık, 1 yıllık bankacılık işlemleri istatistikleri dikkate alındığında 2 milyon 566 bin 108 adet yerleşim yeri belgesi alınması için vatandaşlarca nüfus müdürlüklerine gidilmesi zorunluluğunun ortadan kalkacağını, ayrıca 10 milyon 917 bin 600 adet kimlik fotokopisi çekilmesine de gerek kalmayacağını tespit etti. Yapılan hesaplamalar sonucunda bürokratik maliyetin bir yılda 21 milyon TL azalacağı ortaya çıkartıldı.

Süreyi de hesapladı

Başbakanlık’ın ilginç hesaplama yönteminde bir işlem için harcanan ortalama süreler ve bunun mesai ücreti olarak karşılığı saptanarak, çıkan sonuç yıllık baza dönüştürüldü. Bu kapsamda bireysel kredi kullanmak isteyen bir kişiden yerleşim yeri belgesi istenmesi sonucunda işlem için harcanan yol masrafının 3.5 TL, işlem süresinin de 1 saat olduğu, bunun bir saatlik asgari ücret bazındaki değerinin ise 4.65 TL’ye ulaştığı hesaplandı. Toplam 8.15 TL’lik masrafın bir yılda gerçekleştirilen 2 milyon 421 bin 58 işlemle çarpılması sonucunda da ortaya 19 milyon 731 bin 623 TL’lik bir hesap çıktı. Bir diğer hesaplama da vadeli ve vadesiz hesap açan müşterilerden kimlik fotokopisi istenmesi konusunda yapıldı. Bu işlemin ortalama 10 saniye sürdüğünü, bunun asgari ücret bazındaki değerinin 0.013 TL olduğunu hesaplayan Başbakanlık, 1 yılda gerçekleştirilen 9 milyon 436 bin 759 işlemde bu ayrıntının kaldırılmasıyla 122 bin 678 TL’nin cepte kalacağı sonucuna ulaştı.

Radikal
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Turizm Çalıştayından ortak ses: Terörün ekmeğine yağ sürmeyeceğiz

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com