Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
http://www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Gündem TBMM yeni vekillerin yemini için için açıldı

TBMM yeni vekillerin yemini için için açıldı

TBMM, seçimden sonra oluşan yeni meclis üyelerinin yemin töreni için CHP milletvekili Deniz Baykal başkanlığında toplandı.

Giriş Tarihi: 23 Haziran 2015 Salı 15:39
TBMM yeni vekillerin yemini için için açıldı

TBMM, seçimden sonra oluşan yeni meclis üyelerinin yemin töreni için toplandı. En yaşlı sıfatıyla CHP milletvekili Deniz Baykal başkanlığında toplanan TBMM, Baykal'ın açılış konuşmasıyla çalışmalarına başladı.

Saat 15.00 sıralarında TBMM'ye gelen Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan da yemin törenini Cumhurbaşkanlığı locasından izliyor.

Konuşmasında siyasi kutuplaşmanın sona erdiğini belirten Baykal, Şimdi yeni bir meclisle karşı karşıyayız. Bunu işletmek zorundayız. Elbette uzlaşma temelinde hukuk ve yurtseverlik olacaktır. Siyasi partilerin temel ilkeleri barış içinde yaşamak olacaktır. Demokrasi çoğulcu bir güç yanının ortaya çıkmasıyla gerçekleşir." ifadelerini kullandı.

Açılış konuşmasının ardından geçici başkan olarak ilk yemini Deniz Baykal yaptı. Baykal'ın yemininden sonra engelli olan AK Parti Bursa Milletvekili Bennur Karaburun'un yemin etmesiyle devam etti. İllerinin alfabetik sırasına göre 550 vekilin yemin edeceği törenin yaklaşık 10 saat sürmesi bekleniyor.

Yemin törenin ardından TBMM'nin 26. Başkanın seçileceği 10 günlük sürece geçilecek. İlk 5 günde adaylık başvuruları alınacak, ikinci 5 günde ise oylama turlarına geçilecek.

Meclis Başkanlığı'na aday olmak isteyen vekillerin, bugünden başlayarak 27 Haziran Cumartesi saat 24.00'e kadar başvurularını TBMM Başkanlık Divanı'na yapmaları gerekiyor. Başvuruların tamamlanmasının ardından Başkanlık seçiminin ilk turu 28 Haziran Pazar günü yapılacak.

Gizli oyla yapılacak seçimde ilk iki oylamada üye tam sayısının üçte ikisi olan 367, bu orana ulaşılamaması durumunda üçüncü oylamada üye tam sayısının salt çoğunluğu olan 276 sayısı aranacak. Üçüncü oylamada adaylardan biri 276'ya ulaşamazsa, bu oylamada en çok oy alan iki aday için dördüncü tur oylama yapılacak ve en fazla oy alan aday başkan seçilecek.  (İLKHA)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Referandum'da ‘Evet’ rekoru beklenen iller belirlendi

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com