Advert
Advert
Advert

Taşımalı eğitimle kapanan köy okulları sergisi açıldı

Bursa eski Milletvekili Kemal Demirel, taşımalı eğitime geçildikten sonra kapanan köy okullarının fotoğraflarını, Nilüfer Belediyesi Sanat Galerisi'nde sergileyerek, eğitim sisteminde göz ardı edilen bir gerçeğe dikkatleri çekti.

Taşımalı eğitimle kapanan köy okulları sergisi açıldı
Taşımalı eğitimle kapanan köy okulları sergisi açıldı

CHP 22. ve 23. Dönem  Bursa Milletvekili Kemal Demirel, 18 ilde 378 köyü dolaşarak çektiği, kapanan okul fotoğraflarını sergileyerek, eğitim sisteminde göz ardı edilen bir gerçeğe dikkatleri çekiyor.

Demirel, 2011 yılından bu yana çektiği fotoğraflarla kapatılan köy okullarının yeniden açılması ve çocukların en azından ilkokulu köylerindeki okullarda okumaları gerektiği mesajını veriyor.

Demirel, kapanan köy okullarının terk edilmiş haline ilişkin bin adet fotoğrafın yer aldığı sergiyi, Nilüfer Belediyesi Halk Evi Sanat Galerisi’nde izlenime sundu.

Serginin açılışına Nilüfer Belediye Başkan Vekili Pınar Göz ve çok sayıda sanatsever katıldı. Başkan Vekili Pınar Göz  Kemal Demirel’i bu çok anlamlı sergisi için kutladı.

Taşımalı eğitimin birçok insanı mağdur ettiğini ifade eden Göz, “Sayın Kemal Demirel’i,   kapanan köy okullarına dikkat çeken bu sergisi nedeniyle kutluyorum. Taşımalı eğitim bir çok öğrenciyi ve aileyi mağdur etti. Eskiden köy okulları, öğrenci sayısı az da olsa açıktı ve öğrenciler  zor kış şartlarında evlerinin yakınındaki okulda rahatlıkla eğitim görebiliyordu. Ancak taşımalı eğitim, hem öğrencilerin hem de ailelerinin  hayatını zorlaştırdı.Taşımalı sistemle öğretmenler köylerden çekildi ve o okullar çürümeye terk edildi. Umuyoruz ki bu sergi amacına ulaşır ve  kapanan köy okulları yeniden açılır” dedi.

CHP Bursa eski Milletvekili Kemal Demirel de taşımalı eğitimin getirdiği sıkıntılara dikkat çekerek, “Dünyanın en kıymetli varlıkları çocuklarımızdır. İster köyde olsun, ister kentte yaşasın nerede olursa olsun, çocuklarımız en kıymetli varlıklarımızdır. Türkiye’nin geleceğinde söz sahibi olacak çocuklarımızın en iyi şekilde eğitimlerini sağlamak devletin görevidir. Çocuk köyde olur da başarılı olamaz diyemezsiniz. Bu çalışmalarımız devam edecek” şeklinde konuştu.

“Taşımalı sistem kazaları da beraberinde getiriyor”

Türkiye’de yaklaşık 900 bin öğrencinin taşımalı sistemi kullandığını kaydeden Demirel, trafik kazalarına da dikkat çekti.

Demirel, “Türkiye’de 900 bine yakın çocuk taşınıyor. Bu taşıma sisteminde 70’i aşkın çocuk trafik kazalarında hayatını kaybetti. Umarım bu girişimlerimiz sonuç verir ve çocuklarımız bayramlarını doya doya kutlar ve taşımalı sistemle hayatlarını kaybetmezler” diye ifade etti.  

Konuşmaların ardından Başkan Vekili Pınar Göz ve davetliler sergiyi gezdiler.

Terk edilen köy okullarının halini gözler önüne seren sergi Nilüfer Belediyesi Halk Evi Sanat Galerisi’nde bir hafta boyunca açık kalacak.

(İLKHA)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sıra ASELSAN’da mı?
Sıra ASELSAN’da mı?
Profesör dolandırıcılara 1 milyon lira kaptırdı
Profesör dolandırıcılara 1 milyon lira kaptırdı