Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane

Ana Sayfa Medya Taşgetiren; Erdoğan hatırı kurtarır mı?

Taşgetiren; Erdoğan hatırı kurtarır mı?

Giriş Tarihi: 15 Nisan 2011 Cuma 13:20
Taşgetiren; Erdoğan hatırı kurtarır mı?

Şanlıurfa'da AK Parti aday listesinin açıklanmasıyla tepki sesleri yükselmişti. Ulusal basının gündemine yine Şanlıurfa oturdu. "29 Martta CEKET faciası yaşayan AK Parti" için yapılan uyarılar hiç dikkate alınmadığını belirten Bugün Gazetesi Yazarı ve İslami Medyanın önde gelenlerinden Ahmet TAŞGETİREN "YİNE TAYYİP BEY HATIRINA.." başlıklı makalesinde "HATIR"la bu kez oy alınabilir mi? diye soruyor.

İşte o makale;

Yine Tayyip Bey hatırına... Anlaşılan Tayyip Bey, yine "hatırını koyacak" Doğu-Güneydoğu'da sonuç almak için.

Hem, bayağı hatırını koyacak.

Başbakan'ın gündeminde iki öncelikli konu bulunduğu biliniyordu; birisi sahiller, diğeri Doğu-Güneydoğu.

Başbakan, Kürt milletvekillerinin, BDP'liler gibi etkin bir temsiliyet sergileyememesinden şikâyetçi idi.

Aslında bu bölge halkının da şikâyetiydi.

Ağrılılar'ın bana söylediklerini yazmıştım:

"Başbakan'a dedik ki" demişlerdi, "Sayın Başbakan sizi severiz, bugüne kadar da kimi koydunuzsa seçtik. Ama memnun değiliz. Bundan sonra bize hatırla gelmeyin, doğru dürüst aday gösterin."

Mahalli seçimlerde, "Ceketi koysak seçilir" mantığının, Eşref Fakıbaba karşısında Urfa'da uğradığı hezimet de biliniyordu.

Başbakan bölge milletvekilleri konusunda itina edecekti, beklenen buydu.

Aday belirlenmesinden önce bölgeden gelen uyarıları yazdım. Temayül yoklamaları çok iyi gitmiyordu.

Adaylar ilan edildi ve bölgeden gelen sesler çok hoşnut değil, hatta serzeniş yüklü, hatta öfkeli.

BDP adayları ile yapılan tüm kıyaslamalarda, AK Parti adına "zaaf" not ediliyor.

Hizmetler anlatılacak, tamam bunun için dört bakan bölgeden aday gösterilmiş. Bunların üçü Kürt olabilir ama bunların Kürt kimliği üzerine öne çıkan bir nitelikleri yok. AK Parti, kimlik yerine hizmeti öne çıkarmak istiyor, ona da eyvallah ama bölge için bir de gittikçe derinleşen bir "kimlik sorunu" var. Bölgenin en muhafazakâr insanına sorsanız, "kimlik sorun"suz konuşmaz.

Peki AK Parti adayları içinde bu anlamda "temsiliyet"te öne çıkacak bir isim var mı?

Var, Galip Ensarioğlu ve Mehmet Metiner...

Ama sormak isterim:

Bu iki isim hem muhafazakâr hem Kürt kamuoyunu tatmin edecek nitelikteler mi?

Adıyaman'dan sesler yükseliyor, Mehmet Metiner ikinci sıraya konmuş. "BDP'ye milletvekili armağan edilmiş" deniyor. Elazığ'dan sesler yükseliyor. Mardin'den, Diyarbakır'dan sesler yükseliyor. İstanbul'da olup da bölgede olan bitenle birebir alakalı, AK Parti'nin başarısını çok önemseyen "dindar" Kürt aydınlardan sesler yükseliyor.

Tamam Galip Ensarioğlu'nun AK Parti'ye kazanılması önemli. Peki Metiner'in bölgedeki tartışmalı ilişkisi oy getirecek mi, götürecek mi?

Bana telefon edenlerden bir kısmı, "Her şeye rağmen AK Parti'ye oy vermek zorundayız" diyorlar.

Bir kısmı,"Neden PKK-BDP çizgisine karşı olduğumuz için AK Parti'yi desteklemek zorunda bulunma hissi, bu kadar kötüye kullanılıyor" diyorlar.

Bir kısmı "Artık oy vermeyeceğim" diyor.

"İktidarda AK Parti'nin bulunması tercihi, neden yanlış adayları desteklemek mecburiyeti haline gelsin" itirazı başka bölgeler, iller için de dile getiriliyor.

Gerçekten, AK Parti'nin Doğu-Güneydoğu adayları bazı istisnalar dışında göz doldurmuyor.

Bu, BDP'ye büyük avantaj sağlıyor.

BDP, kendi ekseni dışına yaptığı açılımla "Kürt meselesi"ndeki temsiliyette, çok daha öne geçme imkânı bulacak. Oysa AK Parti'nin bölgedeki etkinliği, Kürt sorununda sağlıklı çözüm için de hayati idi.

Bilemiyorum seçimin sonucu ne olur, başta da söylediğim gibi, "Tayyip Bey markası" bölge insanının yüreğini bir kere daha sınayacak.

BDP'nin, "imam ve cuma krizi" çıkararak "din unsuru"nu da devreye soktuğu bir seçimde hem hizmet hem muhafazakârlık boyutuyla "Tayyip Bey markası" etkili olacak mı?

Dilerim olur.

Altan Tan, BDP'den çok AK Parti'ye yakışmaz mıydı?

Şerafettin Elçi bile, geçmişte bu kadro ile yolları kesişen bir sima değil miydi?

Kültürel birikimi ile Kürt sorunu üzerine çok daha sağlıklı bir temsiliyeti sergileyecek olan MÜSİAD eski Başkanı Vahdettin Bahadır neden görülemedi?

Abdurrahman Kurt korunamaz mıydı?

İtiraf ediyorum, bölgedeki bütün parametreleri bildiğimi söyleyemem. Bölgedeki parametrelerin çok girift olduğunu da biliyorum. Hem oy getirmek hem temsiliyet birikimi olmak... Bunları bir araya getirmek zor olabilir.

Ama bölgedeki hassas durum söz konusu olduğunda, herkesin yüreğinin ağzında olduğu da muhakkak. Onun için bölge insanı, PKK-BDP çizgisine karşı diken üstünde ve AK Parti'den başka güçlü alternatif yok. Bu da AK Parti'nin her adımını hayati değerde kılıyor.

Dilerim hem AK Parti'nin hem BDP'nin adayları iyi çıksın ve Türk'ü, Kürt'ü ile herkes, Türkiye kazansın.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com