Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Ekonomi Taşarona ne Zaman Kadro verilecek?

Taşarona ne Zaman Kadro verilecek?

Kamuda çalışan taşeron işçilerden kaçına kadro alacak? taşeronda Yardımcı işleri hangileridir? Yardımcı işlerde çalışacaklara iş güvencesi hakkı verilecek mi? Yardımcı işlerde çalışacaklara sendikal haklar, toplu sözleşme hakkı verilecek mi? sorularına cevap aranıyor.

Giriş Tarihi: 27 Kasım 2015 Cuma 10:24
Taşarona ne Zaman Kadro verilecek?


HDP Şanlıurfa Milletvekili İbrahim AYHAN Türkiye Büyük Millet Meclisine Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sayın Süleyman SOYLU tarafından yanıtlaması istemiyle  verdiği soru önergesiyle taşarona kadronun mahiyetlerini sordu.

İŞTE O ÖNERGE:

Resmi rakamlara göre, kamuda 800 bin olarak ifade edilen taşeron işçi çalıştırılmaktadır.
İş yaşamının kangrenleşmiş sorunu olan taşeron işçiliği, özünde emek sömürüsü olan bir uygulama olarak karşımızda durmaktadır. İşçiler iş güvencesi, kıdem tazminatı, sosyal haklar ve sendikalaşma haklarından yoksun olarak emek sürecinde yer almaktadırlar.
1 Kasım ve 7 Haziran seçimleri öncesinde partiniz tarafından sıkça dile getirilen ve seçim beyannamenizde de yer alan, taşeron işçiliği sorununun çözüleceğine dair söylem ve taahhütleriniz; taşeron işçileri, aileleri ve toplumun önemli bir kesiminde umut ve beklenti yaratmıştır.
Ancak 6552 sayılı Torba Kanun ile kamuda taşeron işçi çalıştırılmaya devam edilecek olması; asli işler, yardımcı işler ayırımı ile umut ve beklenti içerisinde bulunan önemli bir oranda kitlenin mağduriyeti devam edecektir.

Bu bağlamda;
1. Seçim öncesi, kadroya alınacak taşeron işçilerinin sorunu ile ilgili taahhütlerinizi yerine getirecek misiniz? Bu taahhütlerinizi hangi program dâhilinde ve ne zaman yerine getirmeyi düşünüyorsunuz?
2. Kamuda çalışan taşeron işçilerden kaçına kadro vermeyi planlıyorsunuz?
3. Kadro verilecek taşeron işçi sayısı hakkaniyet ölçülerine göre mi yapılacak? Yoksa mali politikalara göre mi belirlenecek?
4. Yardımcı işleri hangi kriterlere göre belirleyeceksiniz?
5. Yardımcı işler belirlenirken sendika ve meslek örgütleri ile mutabakata varmayı öngörüyor musunuz?
6. Örneğin kara yollarında çalışan bir şoför asli işlerde değerlendirilebilecekken, sağlık alanında çalışan bir şoförün yardımcı işlerde değerlendirilebilmesindeki çelişkiyi, adaletsizliği nasıl değerlendiriyorsunuz?
7. Yardımcı işlerde çalışacaklara iş güvencesi hakkı verilecek mi?
8. Yardımcı işlerde çalışacaklara sendikal haklar, toplu sözleşme hakkı verilecek mi?

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Memura karne ve ek zam geliyor

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com