Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Gündem 'TARSİM'de bankaların zorlaması kanuni değil'

'TARSİM'de bankaların zorlaması kanuni değil'

Sigorta şirketlerinin yangın, dolu, hastalık, doğal afetler gibi durumlarda zarar gören ürünlerin zararını karşıladığını belirten TÜSAV, bankaların çiftçileri sigorta konusunda zorlamasının kanuni bir dayanağının olmadığını söyledi.

Giriş Tarihi: 12 Eylül 2015 Cumartesi 18:53
'TARSİM'de bankaların zorlaması kanuni değil'

Türkiye'de devlet destekli tarım sigortası poliçelerinin üretim ve hasar işlemlerinin yapılması, riskin paylaştırılması ve reasürans koruması için kurulan Tarım Sigortaları Havuzu (TARSİM), çiftçilere kolaylık sağlıyor. Bankalar üzerinden işlemlerini yürüten çiftçiler, ürün riskini teminat altına almak için bankalar tarafından sigorta yapmak zorunda bırakılıyor.

TARSİM sigortası yapılmış ürünlerin zararının sigorta şirket tarafından ödendiğini belirten TÜSAV Başkanı Murat Büyükçelebi, bankaların çiftçileri sigorta konusunda zorlamasının kanuni bir dayanağı olmadığını söyledi.

Devletin tarım sigortası ile ilgili ciddi bir desteği olduğunu belirten Büyükçelebi, “Primin yarısını devlet ödüyor. Çiftçiler kötü günleri düşünerek sigorta yapmalıdırlar. Yetkililerle görüşüp bununla ilgili bilgi alınabilir. Devlet desteğiyle ürünlerini sigortalattıkları zaman, zarara uğradıklarında zararları karşılanır. Yangın, dolu, hastalık, doğal afetler gibi durumlarda ürün zarar gördüğü zaman sigorta şirketleri bu zararı karşılıyor. Bankalar çiftçileri zorlayabiliyor. Bunun kanuni hiçbir dayanağı yoktur.”

Tarım sigortası yapan çiftçilerin uğradıkları zararın yüzde 50’sini devletin karşıladığını ifade eden GAPSİAD Başkanı İsa Döğmeci, ürünlerindeki zarardan korunmak isteyen çiftçilerin TARSİM sigortası yapmasını tavsiye etti.

Şanlıurfa Türkiye’nin tarım şehri olmasına rağmen çok istenilen boyutlarda tarım sigortası kullanılmadığına dikkat çeken Döğmeci, bu konuda çiftçilerin bilinçlendirilmesi gerektiğini söyledi. (Osman Gülebak-İLKHA)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

MÜSLÜMAN’IN VE ÜMMETİN GÜVENLİĞİ (1)

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com