Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Ekonomi Tarımsal veriler artık tek merkezde olacak

Tarımsal veriler artık tek merkezde olacak

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Tarım Bilgi Sistemi ile bütün tarımsal verileri tek bir merkezde birleştirecek.

Giriş Tarihi: 2 Kasım 2014 Pazar 19:20
Tarımsal veriler artık tek merkezde olacak

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, 2011 yılında çalışmalarına başladığı Tarım Bilgi Sistemi’ni hayata geçiriyor. Bu adımla bütün tarımsal veriler tek bir merkezde birleştirilecek.

Tarım alanında dünyanın en büyüğü olan entegre sistemin, tarımsal ürünlerin tarladan sofraya takibinden, orta ve uzun vadeli tarımsal politikaların oluşturulmasına kadar birçok konuda katkı sağlayacağı belirtildi.

Söz konusu sistem ile vatandaşların yapacağı tüm başvuruların internet ortamında yapılabileceği ve işletmelerle ilgili tüm işlemlerin tek bir ekrandan yönetileceği bildirildi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, “Projenin ilk aşamasında uydu görüntülerinden faydalanarak tarım alanlarının tamamı sayısallaştırıldı. Belirlenen tarım parselleri ile bu parselleri kullanan çiftçilere ait bilgiler sisteme kaydedildi. Yeni sistemle ayrıca parsel bazlı verim hesaplamasıyla doğru alana doğru tarımsal desteğin verilmesi sağlanıyor.” denildi.

Bakanlığa internet üzerinden başvuru yapılacak


Proje kapsamında 200’ü teknik yazılımcı olmak üzere toplam 350 personelin görev yapacağının belirtildiği açıklamada, “Türkiye ve dünyanın en büyük entegre bilgi sistemi olan projeye, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) de teknik destek sağlıyor. Bütün tarımsal verilerin sisteme kaydedilmesi ve bakanlık bünyesindeki mevcut bilgi sistemlerinin entegrasyonuyla da tüm bilgiler tek bir merkezde toplanmış olacak.  Böylece, vatandaşların kuruma yapacağı tüm başvurular internet ortamında yapılabilecek, işletmelerle ilgili tüm işlemler tek bir ekrandan yönetilecek. Sistemle, arazi üzerinde geçmiş yıllarda yapılmış olan bütün üretim faaliyetleri görülecek. Sistem, orta ve uzun vadeli tarım politikalarının oluşturulmasına da katkı sağlayacak.” ifadelerine yer verildi. (İLKHA)


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Şanlıurfa’ya yeni bir görünüm kazandıracak

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com