Advert
Advert
Advert

Elektrikleri kesilen çiftçilere 3 gün süre verildi

Tarımsal sulamada kullandıkları elektrikleri kesilince yol kesip eylem yapan çiftçilere Akçakaleli çiftçilere DEDAŞ 3 gün süre verdi.

Elektrikleri kesilen çiftçilere 3 gün süre verildi
Elektrikleri kesilen çiftçilere 3 gün süre verildi

Tarımsal sulamada kullandıkları elektriğin bedelini yıllardır ödemedikleri için elektrikleri kesilince yol kesip eylem yapan çiftçilere, Dicle Elektrik jest yaptı. Enerji şirketi, tarladaki ürünlerin kurumaması için çiftçilere günde 5 saat elektrik enerjisi vermeye başladı.

ŞİRKET, ÇİFTÇİNİN TALEBİ GÖZARDI ETMEDİ
Şanlıurfa’da yıllardır biriken elektrik borçlarını ödemeyen Sevimli, Yalınlı-On Ortak, Topçu Gündaş, Güzelyurt, Merkez Bozova ve Tatarhöyük sulama birliklerinin elektriği, Dicle Elektrik tarafından mevzuata uygun olarak yapılan bildirimlerin ardından Cuma günü kesilmişti.
Çiftçilerden gelen ‘‘Ürünlerimiz kuruyacak, yardımcı olun’’ talebini göz ardı etmeyen bölgenin enerji şirketi Dicle Elektrik, bir iyi niyet göstergesi olarak dün akşamdan itibaren söz konusu sulama birliklerine üye olan çiftçilere günde 5’er saat elektrik vermeye başladı. Üç gün boyunca devam edecek olan bu uygulamaya rağmen, borcu bulunan sulama birlikleri borçlarını ödemez veya temlik vererek tarımsal desteklemelerinden ödenmesi için başvuruda bulunmazlar ise elektrikleri yeniden kesilecek.

KARŞILIK VERİLMEZ İSE YENİDEN KESİLECEK
Dicle Elektrik yetkilileri, söz konusu olan sulama birliklerinden bazılarının içerisinde bulunduğumuz 2016’nın dışında 2014, 2015 yıllarına ait elektrik borçları bulunduğuna dikkat çekerek, şöyle dediler:
‘’Bu sulama birliklerine borçlarını ödemeleri için defalarca çağrıda bulunduk. Ödeme yapmaları halinde borçlarına yüzde 60’ı aşkın oranda indirim uygulanacağını bildirdik. Defalarca istedikleri süreyi verdik. Ancak bir türlü ödeme yapılmayınca mevzuata uygun tüm bildirimleri yaparak elektriklerini kesmek zorunda kaldık. Elektrik tedariki yapılabilmesi için bunu yapmak zorundaydık. Gelen talepler üzerine sırf üreticilerin ürünü tarlada kurumasın diye bir iyi niyet göstergesi olarak elektriği kesilen çiftçilere günde 5 saat enerji veriyoruz. Bu süre sonunda iyi niyetimize karşılık verilmez ve ödeme konusunda bir girişimde bulunulmaz, gerekli evrakları şirkete vermezler ise istemeyerek de olsa yeniden elektriklerini kesmek zorunda kalacağız.’’

Tarımsal sulama dedaş çiftçiler Sevimli Yalınlı-On Ortak Topçu Gündaş Güzelyurt Merkez Bozova
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
 Şanlıurfa’da Jandarma 205 öğrenci servis aracını..
Şanlıurfa’da Jandarma 205 öğrenci servis aracını..
Her An Harran Foto Maraton 2  yarışması sonuçlandı- işte kazanan isimler
Her An Harran Foto Maraton 2 yarışması sonuçlandı- işte kazanan isimler