Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
http://www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Gündem Tarımın hava kirliliğine etkisi için proje başlatıldı

Tarımın hava kirliliğine etkisi için proje başlatıldı

GAP Tarımsal Araştırma Enstitüsü, tarımsal faaliyetler sonucu havaya salınan karbon miktarını ölçmek ve buna bağlı olarak mevsimsel değişimleri belirlemek için yeni bir proje başlattı.

Giriş Tarihi: 13 Ağustos 2015 Perşembe 18:18
Tarımın hava kirliliğine etkisi için proje başlatıldı

GAP Tarımsal Araştırma Enstitüsü Koruklu istasyonunda başlatılan proje ile Harran Ovasında toprak solunum oranı saptanacak, toprak solunumuna etki eden parametrelerin (sıcaklık ve nem) oranları ve mevsimsel değişimleri belirlenecek.

Çevre Mühendisi Didem Sakin tarafından yürütülen bu çalışmayla Harran Ovası topraklarının CO2 çıkışıyla (toprak solunumu) ilgili sağlıklı bir veri elde edilmiş olacak. Ayrıca; Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı bu projeyle Türkiye’nin imza atmış olduğu Kyoto protokolü gereğince topraklarımızdan salınan CO2 miktarının belirlenmesine yönelik olarak bir adım atmış olacak.
Geçtiğimiz yıl Ağustos ayında otomatik toprak CO2 akış ölçüm cihazının kurulumu ile başlayan projede gerekli kalibrasyonlar yapılarak 2014 Ekim ayından bu güne günlük ve saatlik olarak tüm CO2 salınımı kayıt altına alındı. Özellikle mısır tarlasına yerleştirilen ikinci bir başlık ile Mısır bitkisinin havayı ne kadar kirlettiği araştırılıyor.
Konu ile ilgili açıklama yapan Enstitü Müdürü İbrahim Halil Çetiner “Harran ovası topraklarının CO2 solunum oranı belirlenerek, bu konuda sağlıklı veri sağlanacaktır. Bu çalışma sonrasında farklı toprak ve iklim özelliklerine sahip olan bölgelerde aynı metotla ölçüm yapılarak Karbon emisyonları belirlenebilir. Bu yönü ile de öncü bir projedir.” dedi.
135 bin 719 TL bütçesine sahip projenin 2017 yılına kadar devam edeceği belirtildi. (İLKHA)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Referandum'da ‘Evet’ rekoru beklenen iller belirlendi

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com