Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane

Ana Sayfa Türkiye Tarım sigortalarının kapsamı genişliyor

Tarım sigortalarının kapsamı genişliyor

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının yüzde 50 destek verdiği tarım sigortaları, 2015 yılında yağ gülünden hububat saplarına, vahşi hayvan saldırısından nakliyeye kadar daha fazla risk ve ürünü güvence altına alacak.

Giriş Tarihi: 1 Ocak 2015 Perşembe 13:23
Tarım sigortalarının kapsamı genişliyor

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının yüzde 50 prim desteği verdiği tarım sigortalarının kapsamı genişliyor. Tarım Sigortaları Kanununun ve Tarım Kanununun ilgili hükümlerine göre her yıl yeniden hazırlanan Bakanlar Kurulu Kararı ile yürütülen tarım sigortaları, 2015 yılında gülyağından, hububattın sap kısmına ve vahşi hayvan saldırısına kadar birçok ürün ve riski kapsamına alacak.

Bakanlık Tarım Reformu Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan tasarıya göre; Tarım sigortaları 2014 yılı uygulamalarına ilave olarak 2015 yılında bitkisel ürün sigortasında; meyve bahçeleri ve bağların korunması amacıyla tesis edilen “dolu ağı ve örtü sistemlerini”  teminat altına alacak. İsteğe bağlı olarak yapılacak uygulama kapsamında “dolu ağı ve örtü sistemlerinde”  meydana gelen zararlar, dolu ana riski ile birlikte; fırtına, hortum, yangın, heyelan, deprem, sel ve su baskını riskine karşı sigortalanacak.

Saplara sigorta güvencesi

2015 yılı uygulamasıyla hububatların hasat edilmeden önceki sap kısmı ve halk arasında Isparta gülü olarak bilinen “Yağ gülü”  dolu, fırtına, hortum, yangın, heyelan, deprem, sel ve su baskını risklerine karşı sigorta kapsamına alınacak. Böylece dolaylı olarak saman da güvence altına alınmış olacak.

Diğer yandan yeni düzenlemeye göre büyükbaş hayvanların sigorta kabul yaşı  31 günden  8 güne, küçükbaş hayvanların ise 6 aydan 3 aya indiriliyor. Üreticiden gelen talep üzerine yapılan bu düzenleme, daha fazla yaşanan erken kayıp riskine karşı hayvanların teminat altına alınmasını hedefliyor.

Vahşi hayvan saldırısına teminat

2015 yılında tarım sigortaları su ürünleri hayat sigortasıyla, su ürünleri üretim tesislerinin ana unsurlarından olan  “kafes ve ağlar” da her türlü doğal afet, kazalar ve diğer canlıların saldırısından meydana gelecek zararlara karşı da teminat kapsamına alınacak.

Arıcılık sigortasıyla, ilk yılda gerçekleşen sigorta sonuçları ve yapılan değerlendirmeler çerçevesinde, arılı kovanlar vahşi hayvanların saldırısından doğacak her türlü zararlara karşı teminat kapsamına alınıyor. Gezginci arıcılık yapan üreticilerin, poliçe vadesi içerisinde sigortalı olarak nakliye yapabilme hakkı 3’ten 4’e çıkarılıyor. Başka bir deyişle gezginci arıcı sigortalı olarak bir yılda 4 kez nakliye yapabilecek.

Tarsim  nelerden korur?

İlk defa uygulamaya 2007 yılında başlanan ve üreticilerin yaptıracakları sigorta primlerinin yüzde 50’sinin Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca desteklendiği mevcut Tarım Sigortaları uygulaması; 2014 yılı itibariyle tüm bölgeler için bakanlık kayıt sistemlerine kayıtlı üreticilerin, bitkisel ürünleri, seraları, büyük ve küçükbaş hayvanlar, kümes hayvanları, su ürünleri ve arılı kovanlarını, teminat kapsamına alıyor.

Bitkisel ürünler sigortası; dolu, fırtına, hortum, yangın, heyelan, deprem, sel ve su baskını zararlarını,  yaş meyve, sebze ve kesme çiçekler için; doludan kaynaklanan kalite kaybı risklerini, açık alanda meyveler için; ilave olarak don riskini tazmin ediyor. Ayrıca sigortaya kabulü uygun görülen seralardaki örtü, iskelet, teknik donanım ve ürüne; fırtına,  hortum, yangın, heyelan, deprem, taşıt çarpması, kar ve dolu ağırlığı ile sel ve su baskınının verdiği zararlar teminat altına alınıyor.

Tarım sigortası büyük ve küçükbaş hayvanlarda; ihbarı mecburi hastalıklar hariç olmak üzere, her türlü hayvan hastalıkları ve gebelik, doğum veya cerrahi müdahale sonucu ölüm, yavru atma ve yavru ölümü, her türlü kaza, yılan ve böcek sokması, zehirli çayır otları ve yeme bağlı zehirlenmeler, her türlü doğal afetler ve güneş çarpması ve yangın veya infilâk sebebiyle, meydana gelen ölümler ve mecburi kesimler nedeniyle, sigortalının, doğrudan doğruya uğradığı maddi zararı temin ediyor. Kümes hayvanları ve su ürünlerini, ölüm riskine karşı hayat sigortası kapsamında güvence altına alınıyor.

Plakalı, modern ve içinde arı olan kovanlar fırtına, hortum, yangın, heyelan, deprem, taşıt çarpması, nakliye, sel ve su baskını risklerine karşı teminat altına alınıyor.

2007’de kesilen poliçe sayısı 219 bin iken 2014 yılının ilk 10 aylık döneminde kesilen poliçe sayısı yüzde yüzde 382,6’ oranında artarak 1 milyon 59 bin adete yükseldi. (İLKHA)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com