170. Yılı etkilikle kutlandı" /> 170. Yılı etkilikle kutlandı" /> 170. Yılı etkilikle kutlandı" />
Advert
Advert
Advert

Tarım Öğretiminin 170. Yılı etkilikle kutlandı

Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesi, Tarım öğretiminin 170. Yılını düzenlediği bir etkinlikle kutladı.

Tarım Öğretiminin <font style=170. Yılı etkilikle kutlandı" />
Tarım Öğretiminin <font style=170. Yılı etkilikle kutlandı" style=" width:60px; height:60px; margin:5px; border:#FFF 4px solid; -webkit-border-radius: 100px; -moz-border-radius: 100px; margin-bottom:10px; border-radius: 100px; float:left; margin-top: -26px; z-index: 1; position: relative;" />


Ziraat Fakültesinde gerçekleştirilen programa Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Salih Aydemir, Rektör Yardımcısı Abuzer Pınar, GAP İdaresi Başkanı Sadrettin Karahocagil, Ziraat Mühendisleri Odası Şanlıurfa Şube Başkanı Mehmet Şaka, Şanlıurfa İl Tarım Müdürü Necip Özgökçe, Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mahmut Kırıkçı, Kırsal Kalkınma ve Destekleme İl Müdürü Dr. Sadık Yetim Öğretim elemanları ve çok sayıda öğrenci katıldı.
Açılış konuşmasını yapan Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Salih Aydemir şunları söyledi; “ Ülkemizin tarımsal üretimi dönemin getirdiği bilimsel, teknik ve bilgiyle geliştirilmesi ve araştırılması amacıyla ilk olarak tarım üretimi bundan 170 yıl önce 1846’da İstanbul Yeşilköy Ayamama çiftliğinde başlamıştır. Bizler tarım bilimcileri ve ziraat mühendisleri olarak mesleğimiz açısından tarihi bir dönüm noktası olan bu başlangıç gününün uzun yıllarda bir meslek bayramı etkinliği ve haftasını da tarım haftası olarak kutlamaktayız” dedi.
ÇİFTÇİ BİR AİLEDEN GELİYORUM
Bölgenin ziraat bölgesi olması hesabıyla birçok ailenin çiftçilikle uğraştığına dikkat çeken Harran Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Abuzer Pınar; ” Bu bölgede bulunan insanların önemli bir çoğunluğu çiftçi kökenli bir aileden geliyor, bende bunlardan bir tanesiyim. Teorisi olmayan bir pratik, pratiği olmayan bir teorinin herhangi bir yararı olmaz. Teorik eğitim önemli ama bunun uygulaması olmadığı zaman çizmeyi giyip, tulumu giyip tarlaya inilmediği zaman eksik kalıyor. Harran Ovası, Ceylanpınar Ovası, Konya Ovası gibi birçok ovalarımız mevcut bu konuda çok şanslıyız. Bunu tarımsal araştırmayla, uygulamalı eğitimlerle, çiftçi eğitimiyle beraber güçlendirirsek çok ciddi adımlar atacağımızı düşünüyorum” diye belirtti.
GIDA GÜVENLİĞİNİN ÖNEMİ
Etkinliğe Büyükşehir Belediye Başkanına temsilen katılan Genelsekreter Mahmut Kırıkçı ise yaptığı açılış konuşmasında şunları söyledi: “ Gıda güvenliği günümüzün önemli bir sorunudur. Gıda kalitesi ve gıda güvenliği gerçekten önemli, bugün sofralarımızda tükettiğimiz gıdalarımızın, sebzenin, meyvenin, et ve süt ürünlerinin hangisini içimize sinerek tüketebiliyoruz. Ben bir teklifte bulunmak istiyorum; tarım yıldönümlerinde üniversitemizin özellikle ziraat fakültemizin her yıl bir tarımsal tema belirleyerek, yıl boyunca bu konunun üzerinde bilimsel araştırılmalar, saha araştırılmaları yapmalı. Bunu bir teklif olarak öneriyorum ve haftamızı kutluyorum” dedi.
Etkinlik, Araştırma görevliliğinden itibaren 30 yılını akademik çalışmalarıyla sürdüren öğretim elemanlarına 30.yılını tamamlamalarına istinaden plaket verildi.
Etkinlik daha Prof. Dr. Salih Aydemir’in moderatörlüğünde, Prof Dr. Emine Çıkma, Ziraat Mühemdisleri Odası Şanlıurfa Şube Başkanı Mehmet Şakak, GAP Seracılık Birliği Başkanı Müslüm Yanmaz ve öğrenci Mehmet Emin Uçar’ın sunduğu panelle devam etti.

ziraat fakültesi tarım öğretimi tarım öğretiminin 170. yılı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Kara     2016-01-13 Ayşe Yıldız Pakyürek hocamıza saygılar
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
 Şanlıurfa’da Jandarma 205 öğrenci servis aracını..
Şanlıurfa’da Jandarma 205 öğrenci servis aracını..
Her An Harran Foto Maraton 2  yarışması sonuçlandı- işte kazanan isimler
Her An Harran Foto Maraton 2 yarışması sonuçlandı- işte kazanan isimler