Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Kültür Sanat TARİHİMİZ BAKIMSIZLIKTA YIKILIYOR

TARİHİMİZ BAKIMSIZLIKTA YIKILIYOR

Şanlıurfa'ya bağlı Büyükalanlı köyünde bulunan cin mağarası bakımsızlıkta yıkılıyor.

Giriş Tarihi: 3 Temmuz 2013 Çarşamba 19:15
TARİHİMİZ BAKIMSIZLIKTA YIKILIYOR

Daha öncede çevresini sit alanı olarak kayıtlara geçen Şanlıurfa Merkeze bağlı Büyükalanlı köyünde bulunan cin mağarası bakımsızlıktan yıkılıyor.Biz fıstığımızı, isotumuzu, kebabımızı, çiğ köftemizi herşeyimizi başka illere kaptırırken kalan tarihimizide bakımsızlıktan yok ediyoruz.

Cin mağarasında anlatılanlara göre bizans zamanında kalma 2 katlı mağara, konaklama yeri, killer, zamanın valisinin mezarlığı, vali tahtı ahır ve çevresini uzun kaplayan surlar mevcutur.

 

 

Kayada yapılma mezarlık bakımsızlıktan kayalar kırılmış çürümüz ve şuanki hali

 

Yatak odası ve yatakların koyulması için özel olarak yapılmış pencereler.

 

 

Askerlerin ve yöneticilerin toplandığı bölge

 

Bu güzel tarihinin tamamen yıkılması ve tabanlarda, duvarlarda yazılan yazıların kayaların çürümesi nedeniyle dökülmesi, bu güzel tarihimizi şuanda hayvan barınağı olarak kullanılmaktadır.Ne zaman acaba bu şehrin yetkileri yönetenler böle tarihimize sahip çıkacaklar ? böle güzel yerleri neden sahiplenmiyoruz? artık bu şehrimizi yöneten insanların bir an önce buralarla sahiplenmesini gerektiğini gereken arkeloji çalışmalarını yapılmasını talep ediyoruz.Bu güzel yerleri bir an önce arkeloji çalışmalarını yapıp turistlik alana açmalarını gerekmezmi?

Hüseyin ASLAN/ balikligol.com

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com