Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Gündem Tarihi Valilik Binası Kaymakamlık Binası oluyor

Tarihi Valilik Binası Kaymakamlık Binası oluyor

Siverek Kaymakamlığı tarafından restore edilecek eski vilayet binası Siverek Kaymakamlık binasına dönüştürülecek.

Giriş Tarihi: 11 Kasım 2014 Salı 10:55
Tarihi Valilik Binası Kaymakamlık Binası oluyor

 Siverek Kaymakamlığı tarafından restore edilecek tarihi vilayet binası Siverek Kaymakamlık binasına dönüştürülecek.

Osmanlı İmparatorluğu döneminde, 1906 yılında, Siverek Hükümet Konağı olarak hizmete giren bina, Siverek’in 1923-1926 yılları arasında vilayet yapılması ile birlikte Valilik Binası olarak hizmet vermeye başladı.

Siverek’in 1926 yılında Teşkilatı Mülkiye Kanunu ile ilçe yapılmasının ardından hükümet konağı yapılan bina 1962 yılına kadar hizmet verdi.

1962 yılında yeni bir hükümet konağının yapılmasıyla birlikte, Hükümet Konağı boşaltılarak yeni binasına taşındı. 1962 yılından sonra da, eski hükümet konağı binası devlet tarafından koruma altına alınmıştı.

1980 yılında çıkan yangında zarar gören tarihi bina, Kültür Bakanlığı Anıtlar Yüksek kurulu tarafından alınan kararla, Kültür Merkezleri Dairesi Başkanlığınca Restore çalışmaları yapıldı.

İlk etapta Kültür Merkezi olarak restoresi yapılan binanın, daha sonra, ilçede kütüphane binası bulunmamasından dolayı, Kültür Bakanlığı bir protokol ile, Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğüne devretti.  Restore çalışmaları 01.12.1999 tarihinde bitirilen tarihi bina, aynı tarihte kütüphane olarak hizmete açıldı. 

1999 tarihinden itibaren ilçe kütüphanesi olarak hizmet veren tarihi bina, Siverek Kaymakamlığı tarafından yeniden restore edilerek, Kaymakamlık binasına dönüştürülecek.

Siverek Kütüphanesinin ise Kızılay İş Merkezine taşınacağı belirtildi. (Abdurahman Uğurlu-İLKHA)


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Urfa'da iki katlı ev çöktü, 1 kişi yaralandı

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com