Reklamı Geç
Advert
Advert

Tarihi Urfa Evleri hayat bulacak

Tarihi Urfa Evleri hayat bulacak
Tarihi Urfa Evleri hayat bulacak

Karacadağ Kalkınma Ajansı’na sunulmuş olan “Geleneksel Tarihi Urfa Evi Restorasyonu ve Mahalli Yemek Kültürünün Tanıtılması ve Yaşatılması Projesi” kabul edilerek Restorasyonu çalışmalarına başlandı.

Şanlıurfa İli Kültür Eğitim Sanat ve Araştırma Vakfı ŞURKAV’ tarafından Turizm Altyapısı Mali Destek Programı kapsamında Karacadağ Kalkınma Ajansı’na sunulmuş olan “Geleneksel Tarihi Urfa Evi Restorasyonu ve Mahalli Yemek Kültürünün Tanıtılması ve Yaşatılması Projesi” kabul edilerek Restorasyonu çalışmalarına başlanıldı.
ŞURKAV Başkanı Vali Nuri Okutan’ın talimatı ile hazırlanan proje ile kaybolmakta olan, harabe yıkık ve görüntü kirliliği oluşturan Geleneksel Urfa Evlerimizin hem kültür adına yaşatılması, hem turizm sektörüne kazandırılması, hem de gelecek kuşaklara kültür mirası olarak bırakılması amaçlanmakta.
Restorasyonu yapılacak Urfa evinin İlimizin turizm potansiyeli açısından Tarihi ve Kültürel mirasımızın seçkin bir örneği olan Dergâh-Balıklıgöl mevkiinde yıkık ve harabe bir şekilde bulunması, ilimize gelen yerli ve yabancı ziyaretçiler tarafından nahoş karşılanmakta. Görsel kirliliği engellemek ilimizin turizmi açısından büyük önem arz ettiğinden Bu proje ile Vakfımız mülkiyetinde bulunan Geleneksel Tarihi Urfa Evinin Restore edilerek tarihi değerlerimize sahip çıkılması ve turizme ivme kazandırılması amaçlanmakta.
Tarihi Urfa Evi Temmuz 2011 tarihinde hizmete açılacak olup, Restorasyon sonrası Urfa Evinde yerli ve yabancı ziyaretçilere Yöreye özgü Mahalli yemek kültürü tanıtılarak, geçmişten günümüze kadar uzanan damak tadını kaybetmeden tarihi otantik bir ortamda yeme, içme ve dinlenmeleri sağlanacak.
Ayrıca Kaybolmakta olan taş işçiliği ustalarının yeniden istihdam edilmesi ve Turizm sektöründe çalışmak isteyen işsizlere de iş imkânı sağlanmış olacak.

Haber: HABERGAP

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Urfa'da Yapılan Ödüllü Yol Bisikleti Yarışı tamamlandı
Urfa'da Yapılan Ödüllü Yol Bisikleti Yarışı tamamlandı
KHK ile Urfa'da ihraç 57 kişi ihraç edildi- İşte tam listesi
KHK ile Urfa'da ihraç 57 kişi ihraç edildi- İşte tam listesi