Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
http://www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Kültür Sanat Tarihi Urfa Evleri hayat bulacak

Tarihi Urfa Evleri hayat bulacak

Giriş Tarihi: 6 Kasım 2010 Cumartesi 20:21
Tarihi Urfa Evleri hayat bulacak

Karacadağ Kalkınma Ajansı’na sunulmuş olan “Geleneksel Tarihi Urfa Evi Restorasyonu ve Mahalli Yemek Kültürünün Tanıtılması ve Yaşatılması Projesi” kabul edilerek Restorasyonu çalışmalarına başlandı.

Şanlıurfa İli Kültür Eğitim Sanat ve Araştırma Vakfı ŞURKAV’ tarafından Turizm Altyapısı Mali Destek Programı kapsamında Karacadağ Kalkınma Ajansı’na sunulmuş olan “Geleneksel Tarihi Urfa Evi Restorasyonu ve Mahalli Yemek Kültürünün Tanıtılması ve Yaşatılması Projesi” kabul edilerek Restorasyonu çalışmalarına başlanıldı.
ŞURKAV Başkanı Vali Nuri Okutan’ın talimatı ile hazırlanan proje ile kaybolmakta olan, harabe yıkık ve görüntü kirliliği oluşturan Geleneksel Urfa Evlerimizin hem kültür adına yaşatılması, hem turizm sektörüne kazandırılması, hem de gelecek kuşaklara kültür mirası olarak bırakılması amaçlanmakta.
Restorasyonu yapılacak Urfa evinin İlimizin turizm potansiyeli açısından Tarihi ve Kültürel mirasımızın seçkin bir örneği olan Dergâh-Balıklıgöl mevkiinde yıkık ve harabe bir şekilde bulunması, ilimize gelen yerli ve yabancı ziyaretçiler tarafından nahoş karşılanmakta. Görsel kirliliği engellemek ilimizin turizmi açısından büyük önem arz ettiğinden Bu proje ile Vakfımız mülkiyetinde bulunan Geleneksel Tarihi Urfa Evinin Restore edilerek tarihi değerlerimize sahip çıkılması ve turizme ivme kazandırılması amaçlanmakta.
Tarihi Urfa Evi Temmuz 2011 tarihinde hizmete açılacak olup, Restorasyon sonrası Urfa Evinde yerli ve yabancı ziyaretçilere Yöreye özgü Mahalli yemek kültürü tanıtılarak, geçmişten günümüze kadar uzanan damak tadını kaybetmeden tarihi otantik bir ortamda yeme, içme ve dinlenmeleri sağlanacak.
Ayrıca Kaybolmakta olan taş işçiliği ustalarının yeniden istihdam edilmesi ve Turizm sektöründe çalışmak isteyen işsizlere de iş imkânı sağlanmış olacak.

Haber: HABERGAP

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com