Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Gündem Tarihi minare çatışmaların hedefi oldu

Tarihi minare çatışmaların hedefi oldu

Diyarbakır'ın Sur ilçesinde bulunan ve halk tarafından 'Dört Ayaklı Minare' olarak bilinen Şeyh Mutahhar Caminin minaresi çatışmaların hedefi oldu.

Giriş Tarihi: 26 Kasım 2015 Perşembe 19:36
Tarihi minare çatışmaların hedefi oldu

Yaşanan çatışmaların büyük oranda etkili olduğu merkez Sur ilçesinde, polis ile PKK’nin şiddetli çatışmaların hedefi olan Şeyh Mutahhar Camisine ait tarihi 'dört ayaklı minare' kurşunların isabet etmesi sonucu hasar gördü.

Silah seslerinin eksik olmadığı ilçenin birçok mahallesinde hendek kazılarak, barikatlar kurulması ile meydana gelen çatışmaların şiddeti her geçen gün artıyor.

Tarihi yapının iki ayağına onlarca kurşunun isabet etmesi sonucu kırılan parçaların yere düştüğünü gören Diyarbakır halkı, mukaddesata saldırının kabul edilemez olduğunu söylediler.

Dün gece saatlerinde polis ve PKK'liler arasında yaşanan çatışmalardan dolayı tarihi dört ayaklı minare hasar görürken, ilçe halkı yaşanan duruma tepki gösterdi.

İsmini vermek istemeyen bir vatandaş, tarihi minareye kurşunların isabet etmesinin kabul edilemez olduğunu söyleyerek, "Dün gece saatlerinde burada şiddetli çatışmalar yaşandı. Çatışmalarda minareye kurşun isabet etti.  Bu çatışmalarla tarihimiz yok oluyor. Daha öncede Kurşunlu Cami ve diğer camilerimiz çatışmaların hedefi olmuştu. Bugün ise bu camimizin minaresinin iki ayağı hasar görerek tahrip edildi. Mirasımız olan bu tarihlere kurşun sıkmak tarihe ve ecdadımıza ihanettir." dedi.

Yerli ve yabancı turistlerin görmeye geldiği tarihi eserlerden biri olan minarenin iki ayağına kurşunların isabet etmesini görenler, duruma tepki gösterdi.

1500 yılında Akkoyunlu Kasım Han tarafından yaptırılan Şeyh Mutahhar Camii dört sütun üzerinde inşa edilmiş minaresiyle ilginç anıtlardandır.

Öte yandan; Fatihpaşa, Dabanoğlu ve Hasırlı mahallelerinde bulunan Kurşunlu, Hacı Hamid, Hocaoğlu ve Hasırlı camileri müftülük tarafından güvenlik gerekçesiyle ibadete kapatıldığı öğrenildi. (Mustafa Kaynak / Yunus Sırat - İLKHA)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Eyyübiye Yenice'de yolu trafiğe kapattılar

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com