Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Kültür Sanat Tarihi Hazo Kalesi, sahipsizlikten tahrip oluyor

Tarihi Hazo Kalesi, sahipsizlikten tahrip oluyor

Batman'ın Kozluk ilçesinde bulunan ve milattan sonra 416 yılında Pers Hanedanı tarafından yapılan tarihi Hazo kalesi, sahipsizlikten dolayı gün geçtikçe tahrip oluyor.

Giriş Tarihi: 31 Ekim 2014 Cuma 10:37
Tarihi Hazo Kalesi, sahipsizlikten tahrip oluyor

Batman’ın Kozluk (Hazo) ilçesinde bulunan ve milattan sonra 416 yılında Pers Hanedanı tarafından yapılan tarihi Hazo kalesi sahipsizlikten dolayı tahrip olmaya devam ediyor.

Ülkemizde tarihi değeri olan  birçok eser ve kalıntının restorasyonu ve turizme kazandırılması için çalışmalar yapılırken, Hazo kalesi ise yıkıma terk edilmiş durumda.

Kalenin mağaralarında ve bazı kısımlarında çöplükten geçilemez iken, mağaraların esrar içen çocukların mekanı haline geldiği, kalenin dört bir tarafının esrar kovaları ve içki kutularıyla dolduğu görüldü.

Tarihi eser kaçakçılarının define  aramak için tarihi kale ve çevresinde yaptıkları izinsiz kazılar ise, kalenin tahrip olmasında temel etkeni oluşturuyor. Duvarları her geçen gün yıkılan ve kale görünümünden ziyade bir tepe görüntüsü vermeye başlayan tarihi kale, kendi kaderine terk edilmiş  durumda.

Kalenin ana gövdesini oluşturan büyük bir kayalığın her geçen yıl ikiye bölünerek yarılmaya başlaması ise, kalenin ciddi anlamda tahrip olacağının göstergesi.

İşlevinden uzaklaşmış ve yetkililerin insafına terk edilmiş olan tarihi kalenin, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından restore edileceği bilinirken, henüz bir çalışmanın başlamadığı gözlendi.

Ayrıca ilçede bulunan Rabat Kalesi, Kandil Kalesi ve diğer tarihi yerler  de Hazo Kalesi ile birlikte aynı  durumu  paylaşıyor. (Muhammed Said Aksoy-İLKHA)


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Uluslararası İslâm Bilgeleri Zirvesi Şanlıurfa’da düzenlenecek

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com