Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
http://www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Eğitim Tarihi Gümrük Hanı'nda Kitap Okuma Etkinliği

Tarihi Gümrük Hanı'nda Kitap Okuma Etkinliği

Şanlıurfa Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü’ne bağlı Şanlıurfa Yenişehir Gençlik Merkezi tarafından geliştirilen "Kıraathaneler Aslına Dönüyor" isimli proje ile Şanlıurfa’da kıraathaneler özünde olduğu gibi Kitap okuma salonlarına dönüştürülüyor.

Giriş Tarihi: 20 Nisan 2016 Çarşamba 20:52
Tarihi Gümrük Hanı'nda Kitap Okuma Etkinliği
Şanlıurfa Yenişehir Gençlik Merkezi tarafından hayata geçirilen "Kıraathaneler Aslına Dönüyor" isimli proje ile Osmanlı Dönemi’nde olduğu gibi kıraathaneler; çay, kahve içilerek; gazete, dergi ve kitap okunan salonlara dönüştürülüyor. Proje ile kahvehanelerde vakit geçiren gençler başta olmak üzere vatandaşların çay, kahve eşliğinde kitap okuması sağlanıyor. Gençlik Merkezi üyelerinin katılımı ile toplanan gençler Gümrük Hanı’nda bir araya gelip çay içerek kitaplarını okudular.

Proje ile ilgili açıklama yapan Şanlıurfa Yenişehir Gençlik Merkezi Müdürü Hamit DERMAN “Bilindiği üzere kıraat ’okumak’, hane ’ev,yer’ manasına gelmekte ve iki kelimenin birleştirilmesiyle kıraathane kelimesi okuma eylemi gerçekleştirilen, okunulan yer manasına gelmektedir. Dolayısıyla temel düşünce olarak atalarımızın bilhassa Kuran-ı Kerim okunarak hasbıhal ortamında tartışma, tanışma, sohbet ve ikramların yapılabileceği ortamlar oluşturulması düşüncesiyle kıraathaneleri oluşturulduğu anlaşılmaktadır. Fakat zamanla kıraathanelerin bu aslı görevinden uzaklaştığı, kıraathanelerin çeşitli şans oyunlarının oynandığı ve toplumumuz için çok değerli olan zamanın boş işlerle geçirildiği yerler haline geldiği gözlenmektedir. Bu çerçevede Şanlıurfa Yenişehir Gençlik Merkezi olarak bu konuya olan duyarlılığımızı siz değerli katılımcılar aracılığı ile sayın halkımıza duyurmak ve bu konuda kıraathanelerin asli konumuna döndürülmesine bir nebzede olsa katkıda bulunmak amacıyla bir arada bulunuyoruz.
Dileğimiz kıraathanelerin okunan, tartışılan, hoş sohbet ortamlar içerisinde kaynaşan ve kaynaştıran yerler haline gelmesi ve toplumun her kesiminin boş zamanlarını en iyi şekilde değerlendirdiği yapıya kavuşturulmasıdır” şeklinde konuştu.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Urfa'da Okul Servislerine ‘Korsan’ baskını

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com