Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Yaşam Tam Urfa işi! Yemek için yarıştılar!

Tam Urfa işi! Yemek için yarıştılar!

ŞAnlıurfa Eyyübiye İlçe Belediyesi bu yıl başlattığı 1. Şanlıurfa Ulusal Aşçılar ve Pastacılar Şampiyonası başladı. Karaköprü Aquapark’ta start alan ve 3 gün sürecek olan yemek yarışmasında dereceye girenlere ödül verileceği açıkladı.

Giriş Tarihi: 25 Mart 2016 Cuma 21:48
Tam Urfa işi! Yemek için yarıştılar!

 Programın açılış törenine katılan Eyyübiye Belediye Başkanı Mehmet Ekinci,” Şanlıurfa’nın tanıtımının amaçlandığı bu tarz organizasyonların devamı gelecek ”dedi.

 Eyyübiye Belediyesi ile Ulusal Aşçılar ve Pastacılar Konfederasyonu ve Şanlıurfa Aşçılar ve Pastacılar Derneği tarafından organize edilen ve 3 gün sürecek olan etkinlik bugün resmen başladı. Belediye Başkanı Mehmet Ekinci’nin de aşçı gömleği giydiği yemek yarışmasında renkli görüntüler yaşandı.

Eyyübiye Belediye Başkanı Mehmet Ekinci’nin ev sahipliğini yaptığı 1. Şanlıurfa Ulusal Aşçılar ve Pastacılar Şampiyonası’na bölgenin ünlü aşçı isimleri de jüri olarak katıldı. 3 gün sürecek olan yemek yarışması, bugün saat 14.00’da Karaköprü ilçesinde bulunan Aqua Park’ta başladı. Ödüllerin verileceği yemek yarışmasına Şanlıurfa’nın bazı ilçeleri de katıldı. Birecik, Hilvan ve Halfeti ilçelerinin de belediye bazında katılımın sağladığı yemek yarışmasında yarışmacılar, birbirinden güzel yöresel yemekleri yaparak hünerlerini sergilediler.

Jüri üyeleri ve katılım sağlayan misafirler tarafından tadılan yemekler dakikalar içerisinde tükendi.

Eyyübiye Belediye Başkanı Mehmet Ekinci’nin yanı sıra, düzenlenen yemek yarışmasına, Harran Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Abuzer Pınar, Tarım İl Müdürü Necip Özgökçe, Eyyübiye İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet Demir, Belediye Başkan Yardımcıları, birim müdürleri ve meclis üyeleri katıldı.

Başkan Ekinci’ye özel aşçı gömleği

Eyyübiye Belediye Başkanı Mehmet Ekinci, kendisine özel yapılan ve üzerinde isminin yazıldığı beyaz aşçı gömleğini giyerek programa katılım sağladı. Usta aşçılar tarafından giydirilen gömlek sonrası yarışmacılarla buluşan Belediye Başkanı Mehmet Ekinci, yaptığı açılış konuşmasında şunları söyledi; “Şanlıurfa kadim bir kent, tarihiyle, turizmiyle çok eski bir kent ve Şanlıurfa’da bu anlamda ciddi zenginlikler vardır. Tabi bunun içerisinde kültür ve sanatsal faaliyetler noktasında baktığımızda ve bunların geçmişi, Şanlıurfa tarihinin geçmişi bunlar önemli şeylerdir ama önemli olan kadim Şanlıurfa’nın bu ürünlerini tanıtmamız gerekmektedir. Yöresel mutfak noktasında da zengin bir mutfağa sahibiz ve bu zenginliği biz burada bir yarışma aracılığıyla tanıtmak istedik. Ulusal Aşçılar ve Pastacılar Konfederasyonuyla beraber bu çalışmayı yürütüyoruz. Değişik bölgelerde de yürütülen bu tarz yarışmayı biz de ilkini bugün burada gerçekleştirdik. Bu yarışmadaki hedefimiz kaybolmaya, unutulmaya yüz tutmuş yöre mutfağını bir şekilde tanıtmak ve bunu gelecek nesillere aktarmasını sağlamaktır. Biliyorsunuz ilimizde restoranlarda genellikle kebap çeşitleri müşterilere sunulmaktadır. Bugün evlerde kültürümüze ait bu yemekleri dışarı çıkıp halka tanıtmak istedik. Ayrıca Gastronomi noktasında bir turizm oluşturmakta istiyoruz. Burada Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nden ve yurdumuzun çeşitli bölgelerinden katılan yarışmacılarımız var, yarışma sonucunda sonuç ne olursa olsun biz tüm yarışmacılarımızı birinci kabul ediyoruz. Burada yarışmaya giren yemek çeşitlerimizi de bir kitap haline getireceğiz. “

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

2017 yılı hac kuraları çekildi-öğrenmek için tıklayınız

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com