Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Kültür Sanat Tahiroğlu; Mevlit kandilini iyi anlamak lazım

Tahiroğlu; Mevlit kandilini iyi anlamak lazım

Giriş Tarihi: 11 Şubat 2011 Cuma 17:46
Tahiroğlu; Mevlit kandilini iyi anlamak lazım

14 Şubat 2011 Pazartesi günü kutlanacak olan Mevlid Kandili münasebetiyle İl Müftüsü Ramazan Tahiroğlu bir kutlama mesajı yayınlamış olup, mesaj aşağıya çıkarılmıştır:

 

14 Şubat 2011 Pazartesi'yi Salı' ya bağlayan gece insanlık için bir hidayet rehberi, fazilet meş'alesi ve alemlere rahmet olarak gönderilen sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed (SAV) 'in Mevlid Kandilidir.

 

Şüphesiz bu gecenin bütün Müslümanlar nazarında müstesna bir değeri vardır. Zira kainatın efendisi varlıkların en şereflisi Hz. Peygamberin evrensel risaletini, yüce ahlakını ve örnek hayatını bütün insanlığa yeni bir ruhla anlatmak maksadıyla asırlardan beri bu gece; İslam âleminde "Mevlid Kandili" adıyla kutlana gelmiştir.

 

Esasen bu kutlu hadiseyi ruhuna uygun olarak anlamak ve değerlendirmek için O'nun gönderiliş gayesini çok iyi anlamak gerekir.

 

Peygamberler zincirinin son halkası olarak gönderilen efendimiz, cehaletin her türlüsüne karşı savaş açmış, getirdiği ilim ve tefekkür anlayışıyla karanlıkları aydınlatmış, hak, eşitlik, merhamet, sevgi, hoşgörü gibi ilahi ve evrensel prensiplerle insanı insana kul eden zincirleri kırmış, güçsüzün, yetimin, yoksulun ve kimsesizlerin koruyucusu olmuş, sevgi ve saygıyı yaygınlaştırarak, kin, nefret ve haset gibi kötü duyguları ortadan kaldırmak suretiyle kardeşliği pekiştirmiş böylece kan ve gözyaşını sona erdirmiştir.

 

Esasen bu hususta biz Müslümanların büyük sorumlulukları olduğunu belirtmek istiyorum. Hz. Peygamberin açtığı manevi pencereden çağın insanı olarak bir hidayet meş'alesi olan Allah'ın elçisini her yönüyle iyi tanımalı, O'nun yüce hayatını, insanlara tebliğ ettiği ahlakı değer ve faziletleri çok iyi kavramalı ve hayatımıza uygulamalıyız.

 

Bu duygu ve düşüncelerle Şanlıurfa halkının ve İslam âleminin mübarek Mevlid Kandilini tebrik eder, bu gecenin bütün insanlığa huzur ve barış getirmesini Cenabı Hak'tan niyaz ederim.”

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com