Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Dünya Tacikistan'da 18 yaşından önce cami yasak

Tacikistan'da 18 yaşından önce cami yasak

Giriş Tarihi: 23 Temmuz 2011 Cumartesi 11:23
Tacikistan'da 18 yaşından önce cami yasak

Tacikistan'da parlamentoda onaylanarak Cumhurbaşkanı İmamali Rahman'ın imzasına sunulan yasa ile 18 yaş altı çocukların içki içmesi, bayram günleri hariç camiye gitmesi, dini örgütlerde yer alması, ehliyet alması ve araba kullanması yasaklanıyor.

Geçen ay parlamentonun alt kanadında kabul edilerek onaylanmak üzere parlamentonun üst kanadına sevk edilen ''Çocukların terbiyesi ve eğitiminde velilerin sorumluluğu yasası'', burada da onaylandı.

Çocukların eğitimi ve terbiyesine yönelik velilerin sorumluluklarını düzenleyen yasa, çocuk terbiyesinde velilerin sorumluluğunu arttırıyor. Yasa, ebeveynlerin, çocuklarının eğitim almalarını, onların hak ve menfaatlerini korumayı düzenlemekle birlikte, 18 yaşın altındaki çocuklarına, topluma karşı girişim ve davranışlarını önlemesini, ahlaksızlık, tecavüz, ayrımcılık ve terör içerikli kitap ve filmleri izlemesi ve okumasını; içki içmesini, bayram günleri hariç camilere gitmesi ve dini örgütlerde yer almasını, ehliyet alma ve araç kullanmasını yasaklıyor.

Yasa ayrıca, ayrıca ilgili devlet kurumlarının izni olmadan çocukların yurtdışına eğitim amacıyla gönderilmesini ve ülkede yasadışı eğitim almasının engellemesini öngörüyor. Bunun yanı sıra velilerin, çocuklarını ağır işlerde çalıştırması yasaklanırken, çocukların okula değerli takı ve ziynetlerle gelmelerini, tarihi ve kültürel değerlere zarar vermelerini engellemeleri de yasa hükümleri içinde yer alıyor.

Yasa, Cumhurbaşkanı İmamali Rahman'ın imzalaması ve basında yayımlanmasının ardından yürürlüğe girecek.
Dünya Bülteni

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Türkiye 4 Bin askerle hedefe kilitlendi

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com