Advert
Advert
Advert

Suudi Arabistan Muhaliflere füze vereceğini açıkladı

Suriye'de sular iyice ısındı. İslam ordusu kuruculuğunu yapan Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil El Cübeyr, Suriye'deki muhalif gruplara karadan havaya füze verileceğini açıkladı. Suudi reciminin bu hamlesi ile Suriyede dengeler alt üst oldu.

Suudi Arabistan Muhaliflere füze vereceğini açıkladı
Suudi Arabistan Muhaliflere füze vereceğini açıkladıAlman Der Spiegel dergisine özel açıklamalarda bulunan Suudi Rejimi Dışişleri Bakanı Adil El Cübeyr, Suriye’deki ılımlı muhalefete verecekleri silah desteğinin kapsamının büyütüleceğini belirterek, bu gruplara karadan havaya füze verileceğini söyledi.

“Karadan havaya füzeler Suriye’deki güç dengesini değiştirecek”

Bunun sahadaki dengeleri değiştirebileceğini savunan Cübeyr, şunları ifade etti: "Karadan havaya füze temininin Suriye’deki güç dengesini değiştireceğini düşünüyoruz. Bu füzeler ılımlı muhalefete, rejimin kimyasal saldırılarda ve hava saldırılarında kullandığı helikopter ve uçaklarını devre dışı bırakma fırsatı verecek. Karadan havaya füzeler, Suriye’deki güç dengesini değiştirecek.”

Rusya’nın Suriye rejimine verdiği desteğin uzun vadede Esed'i kurtaramayacağını belirten Cübeyr, siyasi sürecin başlaması için de Esed’in görevden ayrılmasının şart olduğunu söyledi.

“Suriyelilerin eşit haklara sahip olacağı tek ve istikrarlı Suriye’yi istiyoruz”

Rusya ile ilişkileri hakkında da açıklamalarda bulunan Adil El Cübeyr, "Suriye konusundaki anlaşmazlıklara bakmazsak Rusya’yla ilişkilerimiz çok iyi ve ilişkileri daha da genişletmek istiyoruz. Suriye’yle ilgili anlaşmazlık, stratejik değil daha çok taktik doğaya sahiptir. Hep birlikte tüm Suriyelilerin eşit haklara sahip olacağı tek ve istikrarlı Suriye’yi istiyoruz." dedi. (İLKHA)

Suudi Rejimi Dışişleri Bakanı Adil El Cübeyr Suriye muhalif gruplar karadan havaya füze Alman Der Spiegel rusya esed Suriyeliler
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başkan Çiftçi, Her buluş ve her icat bir eserdir
Başkan Çiftçi, Her buluş ve her icat bir eserdir
Erdoğan Katıldığı TRT World Forum'da önemli açıklamalarda bulundu
Erdoğan Katıldığı TRT World Forum'da önemli açıklamalarda bulundu